Поведение на термостата за кафе при Gaggia Baby/Classic

Тук споделяме за проблеми с кафе оборудването и начините за тяхното решаване

Модератори: Gaggia, glatzial

borko1945
Зелено кафе

Мнение

Здравейте,
От около месец съм с Gaggia Baby 2006 която почти е 1:1 с класик-а
Та напоследък ми прави впечатление следното:
Ако оставя машината да позагрее поне 10мин, забелязвам, че като направя 1 шот без кафе за да промия и загрея ръкохватката - водата излиза с много пара. Пък аз очаквам просто да тече гореща вода и тая пара да я няма.
Теста го направих няколко пъти през около няколко минути и винаги водата беше прегрята.

Нали теромастатът за кафе е на 107С и е разположен в корпуса и температурата се движи м/у 90 и нещо си до 107 на корпуса на болера, като предполагам водата в бойлера би трябвало да е една идея по студена ...

Та въпроса ми е как е при вас и да търся ли проблем при мен ?

И един страничен въпрос - след бекфлъш само с вода, виждам метални частички (4-5) във ваничката за отходна водя и лекооо ме притеснява това. Четох във форума, че това е вероятно хром който пада от групата, но ... дали е така - не мога да преценя дали частичките са лъскави или не. но със сигурност не са от месинг.

Поздрави
Иван Вълков
Средно изпечен
Град: Димитровград
Приготвям кафе с: BABY GAGGIA MILLENIUM with PID XTM7100,
Gaggia MDF v.2 - stepless mod

Мнение

Всичко е наред бъди спокоен няма нищо нередно според опуданото от теб. Ако те притеснява парата винаги може да пуснеш един флъш и тогава слагаш портафилтъра и пускаш кафенцето да изтича.
Bereta
Светло изпечен
Град: Blagoevgrad
Приготвям кафе с: Gaggia Classic, Kinu M 47 Traveler

Мнение

И мен отдавна ме “терзае” подобен въпрос - при мен темп. сензор на пида е потопен в бойлера. Обикновено настройвам в диапазона 104 - 109 градуса. На 108 чувам термостата да “цъка”. Ако приемем, че той е замислен от инжинерите да изключва на 107, за да може водата през главата да изтича на 93, мога ли да смятам, че винаги имам 14 градуса разлика между пида и изтичащата вода. При пускане на парата пида стига до 172, но чувам термостата на около 147, след ползване бързо пада до 115. Знам, че няма голямо значение температурата, ако ти харесва вкуса, но когато колеги пишат как са направили кафе на Х градуса е добре да се пробва с правилната температура.
Ride on
borko1945
Зелено кафе

Мнение

Иван Вълков написа:
27 Юни 2020 01:39
Всичко е наред бъди спокоен няма нищо нередно според опуданото от теб. Ако те притеснява парата винаги може да пуснеш един флъш и тогава слагаш портафилтъра и пускаш кафенцето да изтича.

Ами мен ме притеснява, че напоследък доста често отцелвам този момент и кафе което излиза направо ври и не става за пиене.

Не ми се занимаваше, но по късно ще отворя машината и ще направя малко замервания на температурата и ще ги кача тук.

borko1945
Зелено кафе

Мнение

Еми има някакъв бъг в моята система.
При мен при 107С температура на корпуса включва термостата и на 120С гаси ...

Аз понеже напълно разглобих и сглобих машината и ползвах паста за процесори като завивах термоста, може пък това да ми е изиграло номер ...
Ще поекспериментирам още, като поизстине машината.
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Vesuvius/Honne/Ceado SD

Мнение

Слага се съвсем тънък слой термопаста, понякога термостатите са просто за смяна, струват 6-7 лв.
кафемашина :coffee::romance-ballandchain:
Bereta
Светло изпечен
Град: Blagoevgrad
Приготвям кафе с: Gaggia Classic, Kinu M 47 Traveler

Мнение

А на оригинално поставени термостати, дали има термопаста?! Според мен с нея дори трябва да е по-коректно действието на термостата. По-скоро ти е за смяна. С времето параметрите неминуемо се променят.
Ride on
borko1945
Зелено кафе

Мнение

Bereta написа:
27 Юни 2020 20:39
А на оригинално поставени термостати, дали има термопаста?! Според мен с нея дори трябва да е по-коректно действието на термостата. По-скоро ти е за смяна. С времето параметрите неминуемо се променят.

Като разглобявах машината при мен имаше една бяла паста, но пък тя моята беше отваряна преди, та .... не знам. Редно е да има.
Сега махнах пастат, пак замерих - същата работа. Термостата е за смянат. Кофти, че чак понеделник ще си взема :)