Смяна на вибрационна с ротационна помпа

Споделяме опит с подобренията и модификациите, които сме направили на нашата техника или изработката на нови и интересни проекти свързани с кафето

Модератори: glatzial, Gaggia

Аватар
glatzial
Кафе дегустатор
Град: София
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Hedone Honne
Gaggia Classic PID / Ceado E5P
Wacaco Nanopresso / Lido 3

Мнение

Върти ми се тая мисъл в главата от известно време, да сменя Улка-та (Ulka EX5) с ротационна.
Основните минуси на ротационната са размера и цената. Обикновено помпата в комбинация с мотора са над 300лв и са бая обемни. Виждам че от известно време Fluid-o-tech имат доста компактен модел, който е директно с мотор - GA сериите - https://www.fluidotech.it/site/assets/f ... asheet.pdf
Безчетковият вариант е доста компактен 166мм/42мм, но нещо не мога да намеря къде се продава и колко струва.
Някой от вас правил ли е подобен ъпгрейд?
Какво ви е мнението - струва ли си? Май разлика в чашата няма да има и основните плюсове са, че е по-тихо и по-лесно може да се върже към водопровод.
Sometimes the same is different, but mostly... it's the same.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Vesuvius/Honne

Мнение

По тихо ще е, ще си вържеш преинфузията към водопровод, за мен е интересен и не чак толкова трудно изпълним проект, търси нещо втора ръка за да е цялата помпа с мотора 100лв.
Моля пишете в темите за съвет, а не лични съобщения.

Благодаря за разбирането!

радо
Средно изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Brasilia Club; GEM; Mazzer Major;Niche Zero

Мнение

На мен звука от роторната помпа много ме кефи и само заради това бих си сложил. Иначе, за резултата в чашата, мненията са противоречиви. Някой смятат, че роторната помпа прекалено рязко вдига налягането в началото и от това страда екстракцията.

DC моторите имат плюс, че лесно и предвидимо може да им се контролират оборотите и съответно може да управляваш налягането. Скоро гледах в немския ибей една FG313 за 60 Евро и много и се чудих...