Какво кафе изпекох днес в снимки и коментари

Пекарни, техники и съвети за процеса на изпичане на кафето

Модератори: Svetlin, Gaggia

Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: София
Приготвям кафе с: Monolith and paper filters

Мнение

Нека тази тема е за снимки и коментари на кафетата, които изпичаме, като най-полезно би било да споделяме снимка на зеленото кафе, вече изпечено и профил или поне коментари около процеса. Ето Rwanda Rushashi от днес, като зрънцата са доста шаренки и екзотични по природа. Засега профила ми на печене е доста свързан с мини пекарната, която ползвам и не знам доколко би свършил работа, но все пак споделям. Сушене 0-4:30мин, първо пукане 8:30мин, Край на изпичането 10:20мин. Температура на горещия въздух 260°C(фаза на сушене)-280°C(малко преди 1C) - 240°C(След устойчив 1C докрая), на зърната спрямо времето за съжаление нямам информация, Получи се средно изпичане като за еспресо, с такава цел съм и пекъл, по време на процеса отделя много люспи. Изпечено на модифициран RM с ръчно управление на температурата.
Всички кафета са ми кафе на месеца :coffee:
Аватар
Пачко_007
Supporter

Мнение

Рунд 3(първитв две партиди отидоха в коша).Сурово кафе Перу Каджамарка.Предварително загрята фурна на 225гр.с тавата.Рабъркване през 2мин.Първо пукане в 10,10мин,след което намалих на 200гр.На 12мин.махнах тавата от фурната,и пресипах в гевгир,почнах да бъркам.Получи се това:
www.specialtycoffee-007.com
Аватар
batkovan
Младши бариста
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47, ceado e8d

Мнение

И аз се пробвах с печенето.
Кафето е от col spirit
Columbia Tatana anaerob washed.
Изображение

Това е третата партида, една светло се опитах, но бе доста странно на вкус и аромат, някак на елда ми докарваше :)

На фурна с вентилатор на 210-215 градуса с разбъркване на 2мин. Първо пукане на края на 12 мин някъде и после още минута във фурната. След средно ми изглежда
Изображение

На еспресо добра и безпроблемна екстракция прави, няма горчивина, но и нищо впечатляващо, дори нищо анаеробно, добро-мн. добро, на в60 не съм пробвал, но едва ли ще изненада с нещо.

Относно печенето съм по-скоро доволен от резултата. Самото кафе има обаче доста люспи, а уж при мокър процес трябва да са по-малко. Някои люспи се отделят и си стоят в тавата, но много остават по зърната и се “запечатват” към тях с печенето, което влошава вида, а предполагам и вкуса донякъде. Интересно ми е дали има някакъв метод за махане на люспата от зеленото кафе и си мисля при следваща поръчка да вървя към търсене на залено кафе с по-малко люспи поне на вид.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Изчакай седмица и дегустирай тогава.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Малко ароматна Бразилия Yellow bourbon за еспресо и лате изпечена средно. Зеленото кафе мирише приятно на какао, а не просто на сено, доста интересно. Изпекох средно на RM, защото тук има само шоколад, а той е най добре от средно нататък. 11 мин общо, 9 мин до първо пукане и после 2 минути развитие.
Wlado
Тъмно изпечен
Приготвям кафе с: ACS MINIMA, Eureka Drogheria, Lelit pl041tem, Gene CBR 101 coffee roaster

Мнение

Gaggia написа: 15 Май 2022 19:31 Малко ароматна Бразилия Yellow bourbon за еспресо и лате изпечена средно. Зеленото кафе мирише приятно на какао, а не просто на сено, доста интересно. Изпекох средно на RM, защото тук има само шоколад, а той е най добре от средно нататък. 11 мин общо, 9 мин до първо пукане и после 2 минути развитие.
Доволен ли си от зърната на холандците - Аз си взех пет шест вида и всичките ми харесват...
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Wlado написа: 16 Май 2022 12:03
Доволен ли си от зърната на холандците - Аз си взех пет шест вида и всичките ми харесват...
Отлични по моя скромен пекарски опит, Бурунди(еспресо) и Кения(филтър) са супер.
Wlado
Тъмно изпечен
Приготвям кафе с: ACS MINIMA, Eureka Drogheria, Lelit pl041tem, Gene CBR 101 coffee roaster

Мнение

Gaggia написа: 16 Май 2022 15:13
Wlado написа: 16 Май 2022 12:03
Отлични по моя скромен пекарски опит, Бурунди(еспресо) и Кения(филтър) са супер.
И аз така си мисля - не пия филтри и други чайове (майтап тука), но аз си взех от евтините пет вида и бая ми харесват. Бразилия, Етиопия, Доминиканска република, Мианмар, всяко излезна свястно. Само робустата имаше типичната миризма на чорапи...
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Yirgacheffe от Нидерландците, доста неугледно на зелено, да видим след някой ден как ще е на вкус, изпекох за 11 мин, като развитието беше от 9:10. Температура 240°C(малко до преди 1C)-260°C(до стабилен 1C)-250°C до края, да уточня, че това е температурата на топлия въздух, който излиза от пистолета, не на самите зърна.

***Няколко дни по-късно пробвах за V60 и е идеално, плодово киселинно.

Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Поредното печиво от новия румънски доставчик Colombia Mujeres del Sur de Tolima SCA87
Красиви, едри зърна, малко люспи, пукане силно, все едно някой хвърля пиратки в пекарната. Профила е като в предишния пост, лесно за печене и красиво, вкуса ще видим :), 200г, 10:40 мин общо време на изпичане в RM.