:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Инсталиране на PID на кафемашина Brasilia Club/Lady

Споделяме опит с подобренията и модификациите, които сме направили на нашата техника или изработката на нови и интересни проекти свързани с кафето

Модератори: glatzial, Gaggia

Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/DRM
Рейтинг : 1508

Re: Инсталиране на PID на кафемашина Brasilia Club/Lady

Мнение от Gaggia »

Добре е станало, аз се отказах от моята Бразилия, отиде на служба в малко кафене като втора машина...
Благодарили на Gaggia за публикацията:
efef
Рейтинг: 5.26%
www.facebook.com/www.coffeeforums.bg
Аватар
blazarov
Тъмно изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia v5 + Eureka Mignon
Brasilia Lady + Mazzer Super Jolly
Рейтинг : 357

Мнение от blazarov »

Днес доста кафета направих и засега го няма ефекта уау.
Интересно забелязах че сълзи вода от горната част на бойлера, а нищо не съм развивал с изключение на термостата, но останах с впечатление, че макар че р с дупчица с резба седи “на сухо” и няма допир с водата?
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение от Gaggia »

blazarov написа:
28 Яну 2019 13:48
Днес доста кафета направих и засега го няма ефекта уау.
Интересно забелязах че сълзи вода от горната част на бойлера, а нищо не съм развивал с изключение на термостата, но останах с впечатление, че макар че р с дупчица с резба седи “на сухо” и няма допир с водата?

Би трябвало да са глухи отвори за термостатите.

blazarov
Аватар
blazarov
Тъмно изпечен
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia v5 + Eureka Mignon
Brasilia Lady + Mazzer Super Jolly
Рейтинг : 357

Мнение от blazarov »

Вече минаха две седмици с PID-a и мога да споделя впечатления.
Първо да уточня, че машината е в офиса, в комплект със Super Jolly и освен мен я ползват 15-тина човека, които не са зарибени ентусиасти.
Освен нея имаме и робот.

Бих казал, че ползата от PID на Бразилията е огромна. Особено при мен както съм писал по-горе беше със 110C термостат.

В крайна сметка с проби на вкус се спряхме на 100C като температура на PID-а без офсети.

След известна практика с ботъмлеса разбрах, че всъщност Бразилията е доста по-капризна откъм дистрибуция от Силвията.

Досега доста се бях разочаровал от Бразилията, особено в сравнение със Silvia, но през последните две седмици с PID_а, и с VST18 в комбинация с bottomless pf, мога да кажа, че успявам да направя мнооого прилични шотове, сравними със Silvia-та. Обаче много старателно трябва да се действа.

Факт е, че и няколко колеги изкоментираха колко по-добро е станало кафето след добавяне на "кутийката" с дисплея :)

Факт е също, че робота се радва на все по-малко внимание, а брояча на мелачката е на 2200+ за ~ 2 месеца :)

Сега като се стабилизира сетъпа, ще взема 1 кило Еспресо Виваче да видят колегите какво е еспресо 8-):D
Благодарили на blazarov за публикацията (потребители 8):
Иван ВълковbatkovanPlamen11stoyanovPan4o_RistrettoglatzialDoychev
Рейтинг: 42.11%
радо
Средно изпечен
Приготвям кафе с: Brasilia Club; Isomac Tea; Mazzer Major;Niche Zero
Рейтинг : 78

Мнение от радо »

Привет,

Аз сега се наканих да сложа пид и на моята бразилия. Ти на кои кабели си го вмъкнал, че от снимките не мога да разбера? Аз за сега съм го свързал преди релето, но като натисна копчето за бойлера, на пида му изчезва тока.

На всичкото отгоре май е дефектен, защото не го засичам да изкарва ток към изходните портове, въпреки че лампичката out светва. Имаш ли идея дали е нормално, или да гледам за някаква слаба връзка? Аз съм със REX C100 - мисля че е същия като твоя.

blazarov написа:
27 Яну 2019 15:07
Днес направих инсталацията. Добре се получи, само не ми харесва, че най-удобното място за монтажа на SSR се пада точно под връзката между помпата и OPV (допълнително добавено от мен) и ако протече ще го намокри. Вече месец откакто съм монтирал OPV-то и не е капало - ще видим..
Като се замисля и на Silvia-та се пада нещо подобно.

Този монтаж го разглеждам като временен в картонената кутийка :) Предпочитам по-компактния модел PID (XMT7100) и за него имам хубава алуминиева кутия, но докато чакам поредната доставка сложих този (RKC REX C100).

Вкъщи на Silvia-та съм с XMT7100, така че ще имам възможност да направя сравнение между двата най-популярни евтини PID контролери.

Така или иначе цялата инсталация е същата само сменям контролера без да отварям машината. В този вид не съм нарушил нищо от оригиналната инсталация или корпус.
Като слагам малкия ще подбера най-удобното и естетично място за постоянния монтаж.
Много окъснях и не ми остана време да си играя с настройките. Ще пиша впечатления по-късно.

Стискам палци да се подобри кафето, защото вече не остана друго за ъпгрейд и ако още не ми харесва я засилвам..
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение от Gaggia »

Ето тук е схемата на Бразилия Клуб, вържи го на изхода на захранващия ключ(1).
радо
Средно изпечен

Мнение от радо »

Ура, успях :)

За протокола - взех захранването за PID-а от изходните крачета на първия ключ. SSR-а е свързан към едното краче на релето.
Сега системата работи по-добре от моите очаквания и когато стигне зададената температура я поддържа без да мърда.
Лошото е, че има лаг от към 5 секунди, докато термодатчика засече промяна в температурата. Ще търся по-добро място за термодатчика, защото сега съм го залепил с термопаста върху бойлера и подозирам, че забавянето е от това. Моята машина е заводски само с 1 термостат и не ми се иска да го махам, защото сега го ползвам за осигурителен - в случай, че пида се побърка.
Благодарили на радо за публикацията:
Doychev
радо
Средно изпечен

Мнение от радо »

Ето я и баба Бразилия със силиконови импланти

DSC06052.jpg

Малко дупчене, малко пилене и разбутване на кабелите и пида се събра вътре

Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Благодарили на радо за публикацията (потребители 5):
GaggiaNorИван ВълковDoychevPlamen11
Рейтинг: 26.32%
Аватар
reg.s
Нов потребител
Град: Пловдив
Рейтинг : 4

Мнение от reg.s »

Мислех и аз да поръчам PT100 сензор от coffeeforums.co.uk, но открих този за 8$, ако на някой му трябва излиза значително по евтино.
Благодарили на reg.s за публикацията (потребители 3):
Gaggiablazarovрадо
Рейтинг: 15.79%
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение от Gaggia »

Браво на китаеца, време беше да направи и благодаря за линка ще взема да се намират.
М4 става за всички популярни машинки.
blazarov

Обратно към “Модификации, подобрения, проекти, направи си сам”