С колко грама кафе си правите шотовете?

Кафе напитки, начини и техники на приготвянето им и всичко свързано с това

Модератори: Svetlin, Gaggia

dy88
Зелено кафе
Град: София
Приготвям кафе с: La Marzocco Linea Mini, Mazzer Luigi Spa super jolly grinder

Мнение

Аз явно още не мога да си настроя машината или по скоро мелачката да е достатъчно финна като главно средни към свело изпечени взимам, често сингъл ориджини. в 20 грама цедка слагам 20 грама, 25 секуди излизат 52.5 грама. Накрая ми идва доста воднисто като чали и искам да променя това пък може би и да редуцирам грамажа. Каква ще е разликата , ако сложа в цедка 17 грама ..примерно 18 грама кафе и в цедка 20 грама - 18 грама кафе ?
Dimi
Тъмно изпечен

Мнение

dy88 написа: 04 Авг 2023 11:11 Каква ще е разликата , ако сложа в цедка 17 грама ..примерно 18 грама кафе и в цедка 20 грама - 18 грама кафе ?
Това зависи изцяло от вида и изпичането на зърната и е доста индивидуално. Плюс това и мелачката и конструкцията на мшината (групата) игрят роля.
Принципно, при хомогенно смляно кафе (по-светло) тенденцията е повече кафе в по-малка цедка отколкото обратното! По времето когато имах еспресо машина, най-често в 18 VST съм слагал 20 до 21 гр.
За по-тъмно кафе - друга цедка, с по-малък капацитет!
Цедка 20гр с 18 гр. кафе е по-неудачният вариант. Разтоянието от душа на машината до кафе-таблетката е по-голяма, води до по- ниско налягане, размътване на таблетката и ченелиг почти на 100%.
dy88
Зелено кафе

Мнение

Dimi написа: 04 Авг 2023 21:12
dy88 написа: 04 Авг 2023 11:11 Каква ще е разликата , ако сложа в цедка 17 грама ..примерно 18 грама кафе и в цедка 20 грама - 18 грама кафе ?
Това зависи изцяло от вида и изпичането на зърната и е доста индивидуално. Плюс това и мелачката и конструкцията на мшината (групата) игрят роля.
Принципно, при хомогенно смляно кафе (по-светло) тенденцията е повече кафе в по-малка цедка отколкото обратното! По времето когато имах еспресо машина, най-често в 18 VST съм слагал 20 до 21 гр.
За по-тъмно кафе - друга цедка, с по-малък капацитет!
Цедка 20гр с 18 гр. кафе е по-неудачният вариант. Разтоянието от душа на машината до кафе-таблетката е по-голяма, води до по- ниско налягане, размътване на таблетката и ченелиг почти на 100%.
Определено това ми е проблема. Ще се върна към 18 грамовия баскет.
Wlado
Младши бариста
Приготвям кафе с: ACS MINIMA, Eureka Drogheria, Lelit pl041tem, Gene CBR 101 coffee roaster

Мнение

dy88 написа: 04 Авг 2023 11:11 Аз явно още не мога да си настроя машината или по скоро мелачката да е достатъчно финна като главно средни към свело изпечени взимам, често сингъл ориджини. в 20 грама цедка слагам 20 грама, 25 секуди излизат 52.5 грама. Накрая ми идва доста воднисто като чали и искам да променя това пък може би и да редуцирам грамажа. Каква ще е разликата , ако сложа в цедка 17 грама ..примерно 18 грама кафе и в цедка 20 грама - 18 грама кафе ?
Не знам с каква мелачка си, но бързото изитичане има три начина за справяне - мелиш по фино, слагаш повече кафе в цедката или си взимаш мелачка която мели фино ако нямаш....
dy88
Зелено кафе

Мнение

Wlado написа: 05 Авг 2023 13:30
dy88 написа: 04 Авг 2023 11:11 Аз явно още не мога да си настроя машината или по скоро мелачката да е достатъчно финна като главно средни към свело изпечени взимам, често сингъл ориджини. в 20 грама цедка слагам 20 грама, 25 секуди излизат 52.5 грама. Накрая ми идва доста воднисто като чали и искам да променя това пък може би и да редуцирам грамажа. Каква ще е разликата , ако сложа в цедка 17 грама ..примерно 18 грама кафе и в цедка 20 грама - 18 грама кафе ?
Не знам с каква мелачка си, но бързото изитичане има три начина за справяне - мелиш по фино, слагаш повече кафе в цедката или си взимаш мелачка която мели фино ако нямаш....
Привет,
С мелачката съм от профила ми. Дразни ме и не знам нормално ли е , като почна да слагам на по-финно прави повече бучки. Сега тествах с 17 грамовия баскет всъщност и на 20 грама за 25 секунди 52.4 грама. Пак е доста май. Нещо не се получи интересна крема. Кафето е роустнато преди 9 дена. Чудех се все пак да си сменя ли ножовете с SSP както явно всички правят или просто да си взема една Eureka хем да е по-малка от сегашната.
vanko001
Зелено кафе

Мнение

Преди да смениш мелачката, пробвай да изравниш ножовете.
Dimi
Тъмно изпечен

Мнение

Нормално е, но за това има RDT тулове...
Не те ли посъветваха в една друга тема за ДФ-64, или някаква там друга мелачака?
ССП на Джоли е малко като на свинче - звънче!
dy88
Зелено кафе

Мнение

Имам wdt :) Да,прав си, просто се чудех малко да изкарам с мазера докато реша да взимам нещо друго. Реално мазера толкова ли е зле ,а уж е професионална мелачка ?
Dimi
Тъмно изпечен

Мнение

Да ВДТ имах впредвид, сори ... ;)
Wlado
Младши бариста
Приготвям кафе с: ACS MINIMA, Eureka Drogheria, Lelit pl041tem, Gene CBR 101 coffee roaster

Мнение

dy88 написа: 06 Авг 2023 10:17
Wlado написа: 05 Авг 2023 13:30

Привет,
С мелачката съм от профила ми. Дразни ме и не знам нормално ли е , като почна да слагам на по-финно прави повече бучки. Сега тествах с 17 грамовия баскет всъщност и на 20 грама за 25 секунди 52.4 грама. Пак е доста май. Нещо не се получи интересна крема. Кафето е роустнато преди 9 дена. Чудех се все пак да си сменя ли ножовете с SSP както явно всички правят или просто да си взема една Eureka хем да е по-малка от сегашната.
Aa сори не съм видял, ми бъркай ги там с нещо - клечка за зъби игли има едни wdt джаджи :). На мен не би ми пукало за бучки...

Обратно към “Кафе напитки, начини и техники на приготвяне”