Водата се изпарява от групата

Тук споделяме за проблеми с кафе оборудването и начините за тяхното решаване

Модератори: Svetlin, Gaggia

Аватар
efef
Светло изпечен
Град: Варна
Приготвям кафе с: желание

Мнение

Здравейте,

от няколко месеца наблюдавам, че водата се изпарява от групата (е61), час или повече след последното кафе. Когато пусна флъш излиза пара, след което минава ~7-8 секунди докато тръгне вода. Къде може да е проблема?

Благодаря предварително.
C25H28N6O7
Аватар
ShottegeN
Тъмно изпечен
Град: Бургас
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2019 PID
G-Iota Titanium
Wacaco Picopresso
1Zpresso JX-PRO
Hario V60
CAFEMASY-SCR 305

Мнение

Здравей, при мен се получава подобно нещо, когато разпенвам млякото за капучино и след това спра машината. Ако последното действие, което извършваш е разпенването, според мен от там идва "проблема", което мисля, че си е нормално, затова слагам проблем в кавички :D . Просто температурата става 100+ градуса и водата се изпарява. Ако пиеш чисти кафета, е тогава вече може да се нарече проблем, защото температурата ти е прекалено висока. Ако имаш ПИД намали я, ако нямаш - може и някой термостат да е сдал багажа.
Има ли желание, има и начин! Няма ли желание, намираме oправдание. ;)
Аватар
efef
Светло изпечен

Мнение

ShottegeN написа: 14 Сеп 2022 14:57 Здравей, при мен се получава подобно нещо, когато разпенвам млякото за капучино и след това спра машината. Ако последното действие, което извършваш е разпенването, според мен от там идва "проблема", което мисля, че си е нормално, затова слагам проблем в кавички :D . Просто температурата става 100+ градуса и водата се изпарява. Ако пиеш чисти кафета, е тогава вече може да се нарече проблем, защото температурата ти е прекалено висока. Ако имаш ПИД намали я, ако нямаш - може и някой термостат да е сдал багажа.
Проблемът е, че никога не използвам пара. Не оставям и да изтича водата от групата. Микро-пукнатина някъде вариант ли е?
C25H28N6O7
Аватар
ShottegeN
Тъмно изпечен
Град: Бургас
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2019 PID
G-Iota Titanium
Wacaco Picopresso
1Zpresso JX-PRO
Hario V60
CAFEMASY-SCR 305

Мнение

Ами не знам, може и това да е вариант, но тогава не знам дали няма да има спад в налягането и кафето да не изтича добре. Според мен няма да е пукнатина, а може би прекалено висока температура в групата, може нещо по ел-системите за температурата да е заминало. Според мен направи нещо като клипче, ако имаш възможност замери налягането с ръкохватка с манометър и пусни да видят и другите колеги.
Има ли желание, има и начин! Няма ли желание, намираме oправдание. ;)
KonstantinS
Светло изпечен
Град: Sofia
Приготвям кафе с: La pavoni europiccola
Gaggia Classic 2006
Fiorenzato f5

Мнение

Хубаво е да кажеш и каква е машината. Ако е heat exchanger, това е съвсем нормално поведение, ако настройката на пресостата ти е висока.
Поздрави :)
Egro
Нов потребител
Град: София
Приготвям кафе с: Ранчилио

Мнение

efef написа: 14 Сеп 2022 14:27 Здравейте,

от няколко месеца наблюдавам, че водата се изпарява от групата (е61), час или повече след последното кафе. Когато пусна флъш излиза пара, след което минава ~7-8 секунди докато тръгне вода. Къде може да е проблема?

Благодаря предварително.
Може да е дръпнала въздух ако си я оставил без вода
Аватар
efef
Светло изпечен

Мнение

Egro написа: 14 Сеп 2022 22:31
efef написа: 14 Сеп 2022 14:27 Здравейте,

Благодаря предварително.
Може да е дръпнала въздух ако си я оставил без вода
Тя има сензор за вода в бойлера, ако за това се съмнявате. Иначе, както и споменах по-горе, не оставям да тече без помпа (нарочно) от групата само.
Наскоро сменях пресостат, налягането в бойлера е ~1.2, HX е машината.
C25H28N6O7
Аватар
efef
Светло изпечен

Мнение

В крайна сметка, не стана ясно къде точно е бил проблема, но го реших с едно просто промиване с оцетна киселина, което никога не съм бил правил, защото съм ползвал винаги трапезна вода, но явно варовикът е навсякъде. Сега всичко е ток и жица. Благодаря за съветите!
C25H28N6O7

Обратно към “Технически неизправности и начини за отстраняването им”