Ръчни кафемелачки 1Zpresso

Обсъждане на всички видове кафемелачки

Модератори: glatzial , Svetlin , Gaggia 

Rufledore
Зелено кафе
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia

Мнение

drakkar написа: 24 Дек 2020 12:57 Rufledore, каква е настройката при теб за еспресо на jx pro?
Адски много зависи от кафето. В момента съм взел едина смес - средно изпечени арабики и до колкото си спомням (не е при мен мелачката в момента) съм на около един цял оборот и две цифри (големи деления) от нулевото положение.
Мисля, че ако е по-леко изпечено кафето, настройката ще е доста по-близо до нулевата позиция.
drakkar
Зелено кафе
Град: Ruse
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia V5
Eureka Mignon MG50

Мнение

И аз се сдобих с jx pro, при мен еспресо настройките са на 2.35.
Т. е. два пълни оборота и още 3.5 деления.
Аватар
Rotor
Тъмно изпечен

Мнение

Има нещо гнило в Дания. Наистина не разбирам какво се случва.
Става на въпрос за тези тестове, които бяха проведени на кафе машините на Дъбов и според, които настройките на 1Zpresso E-Pro (спряна от производство) подходящи за еспресо са между 1 и 1.5 (четири клика на разположение). Собственоръчно почнах да експериментирам с ръчна лостова еспресо машина и резултатите при тази едрина на смилане са драматично лоши (почти, като на видеото по-долу). Дори при доста по-фино смилане не се получава очакваният резултат - не говоря за вкус, а за възможност да се създаде малко по-високо налягане и слаба струя. Всичко това се случва при 14 гр. При 18 г. и нагоре нещата са доста по-добре. Единствената възможност за която се сещам е това разминаване да се дължи на тамперирането :think: при Дъбов тамперираха с 13 кг. а аз не прилагам голяма сила - такава техника се демонстрира на всички видеа за Cafelat Robot и се придържам към нея.
Въпреки, че кафемелачката е спряна от производство държа да уточня това, за да не заблудя някого.

Аватар
Gaggia 
Coffee scientist
Приготвям кафе с: Monolith and paper filters

Мнение

Ти си знаеш, но не е зле да насочиш малко бюджет към кафемелачка. Всичко дето си накупил сега страда от сегашната ти, която е перфектна да си направиш кафе с аеропресата през уикенда на вилата.
Форум за информация, взаимопомощ и всичко свързано с кафето :coffee:
Аватар
Rotor
Тъмно изпечен

Мнение

Gaggia написа: 29 Дек 2020 19:58 Ти си знаеш, но не е зле да насочиш малко бюджет към кафемелачка. Всичко дето си накупил сега страда от сегашната ти, която е перфектна да си направиш кафе с аеропресата през уикенда на вилата.
Не знам дали има достатъчно добра ръчна - просто нямам място за електрическа, иначе бих се метнал на Titus Nautilus или Кafatek Monolith. Във Facebook групата на Cafelat Robot се развяват доста ръчни (особено 1Zpresso).
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist

Мнение

С 1Z Je-Plus ще е по-добре със сигурност. Кофти времена дойдоха, иначе бях планирал форумен фест където потребителите на форума да донесат по нещо е в една зала и да правим цял ден експерименти.
disign
Светло изпечен

Мнение

Ами при мен Jx-Pro наистина светлите кафета на Дъбов са ми много трудни с малко кафе в цедката. С 14 грама трябва да меля много ситно, и получавам много лесно чанелинг, допускам да е от недостатъчно добра техника при подготовка. С 18 грама ми е далеч по-лесно, но и едрината на която меля е почти два големи клика нагоре. Забелязах че и нулата на кафемелачката се измести сериозно след като смлях един пакет Никарагуа ла Вирхен (може и все още да се разработва, нова е). Та за мен извода е че за момента съм на ръба на моите възможност, а може би и на кафемелачката, със светлите кафета на Дъбов.
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist

Мнение

Нормално е да измърда работния диапазон при разработване на нова кафемелачка,
Аватар
Rotor
Тъмно изпечен

Мнение

disign написа: 29 Дек 2020 23:26 Ами при мен Jx-Pro наистина светлите кафета на Дъбов са ми много трудни с малко кафе в цедката. С 14 грама трябва да меля много ситно, и получавам много лесно чанелинг, допускам да е от недостатъчно добра техника при подготовка. С 18 грама ми е далеч по-лесно, но и едрината на която меля е почти два големи клика нагоре. Забелязах че и нулата на кафемелачката се измести сериозно след като смлях един пакет Никарагуа ла Вирхен (може и все още да се разработва, нова е). Та за мен извода е че за момента съм на ръба на моите възможност, а може би и на кафемелачката, със светлите кафета на Дъбов.
И на моята се "измества нулата", но по-бавно и си я калибрирам периодично - не е трудно.
А Jx-Pro има ли достатъчно "запас" за фино смилане или е на границата при 14 гр. - в смисъл, може ли да мели по-фино, ако се наложи? Явно ще правя поръчка от Barshaker-a, не може то така да оставя нещата :) Напреднах в pour-over и се колебая между двата флагмана на 1Zpresso K-Plus и JE-Plus. Не знам, не ми се иска да настъпя една и съща мотика два пъти и се чудя коя от двете ще даде достатъчно подобрение при еспресото и дали въобще разликата си заслужава.

Извън темата - За channeling-a с който имаш проблеми:
Стига да стигна до там :) лично аз мисля да пробвам да го лекувам с хартиени филтри върху кафето. В комплекта на Cafelat Robot идва пакетче филтри, но може да си изрежеш и сам от филтър за V60 - Очертаваш с тампера и изрязваш няколко наведнъж. Могат да се мият и ползват по няколко пъти. Виж и това - BPLUS shower screen, не знам дали действа.
disign
Светло изпечен

Мнение

Да, достатъчен запас за фино смилане имаш много. Най-ситното което ми се е налагало да меля е било 7 пълни клика отместено от нулата, т.е. има още 28 положения до нулата.
Това със филтъра не съм го пробвал, някак си бих предпочел да го докарвам с цедката само.