Цялостно почистване и профилактика на кафемашина Гаджия Класик (Gaggia Classic) 2006 година.

Тук споделяме за проблеми с кафе оборудването и начините за тяхното решаване

Модератори: glatzial, Gaggia

observer
Зелено кафе
Град: София
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2010; Gaggia MDF

Мнение

Благодаря за подробното ръководство, свърши ми отлична работа. При мен болтовете на бойлера бяха сменени и се развиха безпроблемно, предполагам, че ти самият си ги сменил :) Не бях маркирал свързването на долния термостат, но във хардуерния форум ми писа, че няма значение поляритетът им.
Имаше известно количество котлен камък вътре в бойлера и след нощна баня в лимонена киселина търках със стара четка за зъби. Не посмях да ползвам телена четка, струва ми се, че може да нарани алуминия. Гаджията светна.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Vesuvius/Honne

Мнение

След като е имало котлен камък пускай веднъж месечно лимонена киселина или ползвай по-мека вода. Ако е отваряна и болтовете сменени, профилактиката е лесна, но понякога първото разглобяване е голям филм.
Машините произведени след 2009 година са с малък соленоид(трипътен вентил), но може да се направи ъпгрейд към голям, само е нужно да развием двата болта, които държат соленоида към главата и да завием на негово място другия трипътен вентил.

3way_valves.JPG
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Моля пишете в темите за съвет, а не лични съобщения.

Благодаря за разбирането!

Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Ако машината е добре поддържана и с правилните болтове, отварянето, почистването и затварянето трае максимум 1 час.

IMG_20200216_133544.jpg
IMG_20200216_132834.jpg
IMG_20200216_132541.jpg

Иван Вълков
Тъмно изпечен
Град: Димитровград
Приготвям кафе с: BABY GAGGIA MILLENIUM with PID XTM7100,
Gaggia MDF v.2 - stepless mod

Мнение

Бачкаме лежерно.......

Този болер ще е един експеримент за мен. При огледа на бойлера забелязах че предната(отсечената) част има съвсем малка пукнатина. Предположенията ми се оказаха правилни че при предишната профилактика явно са натегнати повече тези болтове. При шлайфането се оказа че и въпростната предна част е доста по висока спямо цялата повърхност. След едночасово търкане с камък за шмиргел успях да зануля повърхността. Цялостта на бойлера за сега е добра но реших да направя един експеримент. Преди време доста четох за цианоакрилатните лепила и как търпят различни добавки като пълнеж при лепене. Най разпространена е цианоакрилатно /моментно лепило +сода бикарбонат става доста твърда и здрава маса. Така също бях чел как и често като добавка към лепилота се добавя именно от материяла който се лепи в моят случай алуминиев прах от шлайфането. Та съжалих че не снимах пукнатината но пък крайния резултат снимах. Направих му един бърз тест с малко шкурка и се оказа доста здрава получената маса. Колко време ще изкара при температурното разширение времето ще покаже.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Това лепило не държи на температура, или аргон, или нов бойлер.

Иван Вълков
Тъмно изпечен

Мнение

Той е все още здрав пукнатината е няколко милиметра ще видим колко ще изкара това е само експеримент и идеята е да е като пълнител и евентуално да спре напукването.
Mistral
Зелено кафе
Град: Ямбол
Приготвям кафе с: Gaggia classic, Gaggia MDF v2

Мнение

Здравейте,
някои пробвал ли е да покрие алуминиевия бойлер на Гаджа с бронз или месинг чрез електролиза?
Иван Вълков
Тъмно изпечен

Мнение

Разликата....... Сега вече така затяга портафилтъра че и на мен ми е трудно да боравя с него. Бонуса е че смених болтовете с неръждаеми.
Mistral
Зелено кафе
Град: Ямбол
Приготвям кафе с: Gaggia classic, Gaggia MDF v2

Мнение

Здравейте,
от къде може да се купят неръждаеми болтове и комплект уплътнения за гаджиа класик?
Благодаря
GeorgiD
Зелено кафе
Град: София
Приготвям кафе с: Туристическо алуминиево канче

Мнение

@Mistral

, може да си намериш болтове във всяка железария. Ето една голяма, че и в твоя град Ташев-Галвинг Предполагам, че ще е по-евтино, отколкото някой да ти ги е подбрал в торбичка и да ги продава като комплект за Gaggia Classic :D .
Ако не знаеш какви са ти размерите на болтовете може да видиш какво се предлага като резервни части тук, например. Само си избери модела на машината.