Ръчни кафемелачки 1Zpresso

Обсъждане на всички видове кафемелачки

Модератори: glatzial , Svetlin , Gaggia 

Аватар
Gaggia 
Coffee scientist
Град: София
Приготвям кафе с: Monolith and paper filters

Мнение

Здравейте,

Нека тази тема бъде посветена на ръчните кафемелачки на тайванската фирма 1Zpresso. Фирмата е нова в сферата на кафе оборудването или по-специално на ръчни кафемелачки, завода се намира в Китай. Ще започна с представянето на флагмана към момента или K-PLUS . Искам да благодаря на @BarShaker.Ro за предотставената мостра, която да разгледам и да Ви представя подробно. Първите ми впечатления от кафемелачката е добрият комплект в който се предлага с богат набор от аксесоари и приставки, събрани в компактна кутия в стил несесер :). Самата кафемелачка е масивна и стои стабилно в ръката, усилието необходимо за смилане в различите режими също е в рамките на нормалното, ножовете са италиански на фирмата italmill (48мм) и са умерено агресивни според мои тестове с подобни кафемелачки. С първата публикация ще се фокусирам върху самата конструкция на мелачката, а впоследствие ще прибавя реални тестове и сравнение с други премиум ръчни кафемелачки . Интересното на конструкцията е че регулировъчната резба е изнесена извън основния вал с вътрешния нож, като всеки клик измества двата ножа един спрямо друг с 22 микрона. Настройката е абсолютно достатъчна или дори бих казал предостатъчна за използването и в еспресо режим, като ми се налагаше винаги да местя с няколко клика за да променя едрината на смилане. В уреда са използвани цели 4 сачмени лагера от неръждаема стомана, на тях единствено откривам надписа Сингапур, но ми изглеждат доста качествени. Три са на оста и един е на ръкохватката за въртене. Допълнителния трети лагер, който е поставен на оста е много добра идея, като то фиксира съвсем близо отклоненията в точката в която прилагаме усилие с ръкохватката. Самата кафемелачка се разглобява на съвсем малки съставни части като на пръв поглед устройството и изглежда малко усложнено и объркващо, но всички части се наместват интуитивно от човек с нормални технически познания. Внимавайте при разглобяване да не загубите някой компонент. Пълното почистване вкл. и на контейнера за кафе е лесно. Кафемелачката покрива целия диапазон на смилане от талк за турско кафе до едро за френска преса. Големите и остри ножове помагат това да става бързо и качествено. Не мога да забележа никакво изместване от центъра на оста и вътрешния нож спрямо външния също.
Качвам детайлни снимки за да придобиете представа за инженерната мисъл с която е изработена кафемелачката, използваните материали са алуминий, неръждаема стомана и елементи от дърво.
P1013480.JPG
P1013528.jpg
Това е разбата с коята става регулирането
P1013505.JPG
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Форум за информация, взаимопомощ и всичко свързано с кафето :coffee:
Аватар
Tsanislav 
Средно изпечен
Град: Варна
Приготвям кафе с: ECM Classika PID - Gaggia Factory G106 - Mazzer Major - Comandante C40

Мнение

Найстина изглежда доста добре сглобена! А в сравнение с Kinu и Comandante как се справя? Коя би избрал за еспресо? Питам защото се замислям да взема една "мобилна" ръчна мелачка като се пътува.
www.tsanislavhristov.com
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist

Мнение

Абсолютно достойно се справя, ще направя видео с трите и ръчна кафемашина La Pavoni, пробвам я за еспресо и вкусовете са много приятни.
Аватар
BarShaker.Ro
Supporter
Град: Oradea

Мнение

Известно време имах вкъщи Comandante, Kinu M47 classic и това 1ZPresso у дома. Всички са страхотни.
Между Kinu и 1ZPresso изобщо не усещам никаква разлика. Когато тествах 1Zpresso и Comandante в този случай, можех да усетя разлики, но това е нормално, тъй като стъпките са по-големи при Comandante (нямаше надстройка на Red Clix) и геометрията на бурите е различна. Команданте е страхотна мелница, но предназначена за варене, но също така можете да смилате добре за еспресо. Например Kinu не е наред за варенето и поради това те например разполагат със специален комплект, създаден за алтернативното кафе ..
@Gaggia има собствена мелница и ще запазя само 1Zpresso за себе си, останалото ще бъде върнато в шоурума. Харесва ми "пълната концепция", защото ако получите пакет от полезни неща в пакета ..
Only God Can Judge Me
Dimi
Средно изпечен

Мнение

Tsanislav написа: 06 Юли 2020 10:47 Коя би избрал за еспресо?

Ако пиеш по-светли зърна, Команданте С40 с РедКликс оста рокт много яко!
Четох, че по вкус (при по-светли зърна) доста се доближавала до Лагом Р64 с унимодалните шайби.
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist

Мнение

Ето теста на премиум ръчните кафемелачки за еспресо с 47-48 мм ножове, които имам за проба, дано ви е полезно и не твърде отегчително, че отиде на 26 минути, но всичко е в реално време и без монтажи :)
Искам да благодаря на BarShaker за 1Zpresso K-PLUS, което ми предотстави за тестове, всички други кафемелачки са си мои. Мисля че няма да мога да спя тази нощ в името на експериментите.
Kunu vs. Comandante vs. 1Zpresso K-Plus vs. Feld47
Аватар
Tsanislav 
Средно изпечен
Град: Варна
Приготвям кафе с: ECM Classika PID - Gaggia Factory G106 - Mazzer Major - Comandante C40

Мнение

Страхотно ревю! Много благодаря, доста полезно и изчерпателно инфо.
www.tsanislavhristov.com
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist

Мнение

Да обърнем и малко специално внимание на контейнера за смляно кафе, който е със сменяемо дъно, първия вариант, класически, е просто дъно, а другата опция представлява фуния с клапа за дистрибутиране направо в портафилтъра, всичко това е включено в комплекта K-PLUS.
P1013562.JPG
P1013565.JPG
P1013570.JPG
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
Rotor
Тъмно изпечен

Мнение

Здравейте!
Аз имам 1Zpresso E-Pro и единствено мога да кажа, че е много прецизно изработена. Нямам база за сравнение и за съжаление не мога да дам особено полезна информация. Лично аз не пия кафе и я ползвам на едрина 4 (по-подходяща за pour over) за приготвяне на нещо, като френска преса (малко съм модифицирал метода).

Имам въпрос към @Gaggia, който може да изглеждат, като off topic, но съм сигурен, че отговора би бил полезен и на другите съфорумци.
Предстои ми покупката на еспресо машина за родителите ми (Може би Gaggia Classic или Lelit Victoria PL91T) и се чудех коя кафемелачка да избера. Предпочитам кафемелачка даваща възможноста за приготвяне не само на espresso, но и на pour over и френска преса.

Спрял съм се на:
Niche Zero
1Zpresso K-Plus - Удобен ли е контейнера за смляното кафе за пресипване в 58 мм ръкохватка?
1Zpresso E-Pro - Предимството е, че по-лесно се върти заради по-малкият диаметър на burr-a, а това е от значение за малко по-възрастни хора. Не знам дали по-малкия burr се отразява на качеството на смилане...

Gaggia може ли да съпоставиш първите две (мисля че си ползвал и двете) и евентуално коментар за третата?

ПП:
Не знам дали К серията е флагманската, но мисля, че Е серията е една идея по-солидно изработена (въпреки, че е с по-ниско тегло). Е серията не може ръчно да се разглаби на съставните си части (поне не толкова лесно), но е предвидена да може да се използва с електрически винтоверт - шестостена на вала е стандартен (мисля че при всички мелачки) и съответства на размера, който се използва при битовете за отверки. Изображение Прецизните лагери и трилъчевата опори на вала в корпуса допускат по-малки отклонения от оста, което на теория води до по-консистентно смилане (новите модели на K серията също са с трилъчева опора на вала в корпуса).
Що се отнася до употребата на винтоверт: Както споменах по-горе, по-малкият диаметър на burr-a, намалява необходимият въртящ момент, което от своя страна води до по-лесно въртене на ръкохватката и дава възможност за използване на евтини нискомощни винтоверти и дори електрически отверки. От support-а на 1Zpresso (много са добри - отговарят бързо и точно) ми казаха, че лично те ползват евтини винтоверти от Ikea. Аз пробвах с моя син Bosch, който е с доста висока мощност и и се оказа, че изобщо не е толкова удобно колкото си мислех, така че си меля ръчно. Относно смяната на Burr-a, при E серията не съм сигурен дали може да стане лесно в домашни условия, но доколкото си спомням, могат да се смелят 200 кг. преди да се наложи подмяна.

Тази таблица за мен е малко объркваща в часта си за brewing method, но като цяло е полезна.
Изображение
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist

Мнение

38мм кафемелачки на 1ZPresso не стават за еспресо, ножовете са с геометрия за филтърни методи и не могат да мелят достатъчно фино. Ако бюджета и чакането позволяват, Niche е добър вариант.