:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Brasilia Lady/Club // Бразилия Клуб/Лейди всичко за модела

Форум за обсъждане на кафемашини

Модератори: glatzial, Gaggia

Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/DRM
Обратна връзка:

Brasilia Lady/Club // Бразилия Клуб/Лейди всичко за модела

Мнение от Gaggia »

Доста разпространена кафемашина от близкото минало, машината е домашна, но е ползвана често за професионални цели в малки кафета. Алуминиев корпус, месингов бойлер 300ml, сменяем нагревател, 3-пътен вентил, липсва клапан за регулиране на налягането, масивна месингова хромирана глава и ръкохватка.

www.facebook.com/www.coffeeforums.bg
stoyanov
Светло изпечен
Град: Бургас
Приготвям кафе с: Lido ET, Braslia club, Braslilia lady

Re: Brasilia Lady/Club - всичко за модела

Мнение от stoyanov »

Здравейте, някой да има реализиран тунинг/мод на въпросната машина.
Аз лично ползвам 2 такива машини (club и lady), но засега са изцяло стокови и се ослушвам за осъществен тунинг от някой по-грамотен и инициативен от мен колега, та да се престраша и аз да направя.
Да споделя малко опит от въпросните машини. След като взех да ползвам освен у дома и на работа такава машина, се оказа,че при еднакви настройки на мелачка/грамаж/тампиране едната бразилия правеше по-слаба екстракция. Имам в предвид, че при еднакви други параметри, еспресото изтичаше при едната за 20сек, а при другата за 30секунди( ако не се лъжа имаше и 1-2 отказа въобще да изтича епресото).Набързо „обвиних“ помпата и след като се оказа, че имаме подобна подръка(от друга еспресо машинка) направихме замяна. Но заменихме само работната сачма(пластмасово малко топче), тъй като прочетох, че с времето това топче( представлява пластмасова сфера с диаметър около 4мм като ново, ако не се лъжа) се изнася и помпата има проблем с поддържане на работното си налягане. Доколкото си спомням топчето което сменихме беше около 3мм( може и по-малко не помня вече). След смяната времето за екстракция при двете машини се изравни. В този сайт има информация за ремонт на въпросните помпи, ако му се наложи на някой:
http://ulkapumprepair.blogspot.com/2008 ... -page.html
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Обратна връзка:

Мнение от Gaggia »

Смятам скоро да инсталирам OPV на моята, мога да добавя тук че Бразилиите страдат често от дефектирана на помпата, именно поради липсата на този компонент.
Аватар
blazarov
Средно изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia v5 + Eureka Mignon
Brasilia Lady + Mazzer Super Jolly
Обратна връзка:

Мнение от blazarov »

Аз съм сложил ims shower screen и ползвам IMS цедка 16-20г
Ще сложа PID тези дни и ще пиша
Също OPV ще сложа като обмислям 2 варианта:
- направо сменям 19 годишната помпа с нова fluid o tech помпа + OPV. Тов е доста лесно, само не съм проверяравал какво трябва да се направи по закрепването
http://combinabar.bg/en-us/category/pro ... 687597857/

-добавям OPV към оригиналния сетъп. Това е малко по сложно заради избора на място и правилните фитинги. Както и избора на OPV не е голям. Смешното е, че с читав OPV може да се окаже по-скъп вариант от горния.
Харесал съм някой от тези два:
https://www.elektros.it/bg/en/coffee_ma ... s-opv.html
https://www.elektros.it/bg/en/ECM_spare ... valve.html
Принципно са доста читави и подходящи, но не са никак евтини
Ristretto
Зелено кафе

Мнение от Ristretto »

И аз имам 2 Бразилии - Club и Lady. С Lady всеки ден сме заедно на работа, а Club дори е на части за основна профилактика. Купил съм OPV Fluid-O-Tech - намерих го за 12лв. Големия проблем при мен е свободното време и за жалост не знам кога ще го монтирам. Машинката я разглобих преди около 20 дена и все още не съм я профилактирал. Ще трябва да го монтирам OPV-то, няма как! А моята теория за Бразилиите е, че нямат OPV, защото са ROSSI POD SYSTEM - сиреч с подходяща специална цедка могат да се използват и за хартиени дози , които изискват 15бара налягане доколкото съм запознат. Така или иначе си купих цедка за хартиени дозички, но резултата при мен беше просто смешен - рядко кафе без каймак....Не препоръчвам.
Хипертоник кафе ентусиаст
Аватар
blazarov
Средно изпечен
Обратна връзка:

Мнение от blazarov »

Доколкото съм чел F-o-T OPV-то има нестандартен размер и резба на входа, затова аз го разглеждам само в комплект с помпата. Според човека в Комбина бар нямат подходящ преходник за Ulka помпата.
Също изглежда не така солидно, но бих се примирил да го сменям веднъж годишно в най-лошия случай за тази цена :)
stoyanov
Светло изпечен
Град: Бургас
Приготвям кафе с: Lido ET, Braslia club, Braslilia lady

Мнение от stoyanov »

Ristretto написа:Така или иначе си купих цедка за хартиени дозички, но резултата при мен беше просто смешен - рядко кафе без каймак....Не препоръчвам.
Здрасти, на работа едната колежка ползва само хартиени дози(на бразилия лейди). Има едни на Лаваца - синя опаковка с червено на нея.Та с тях кафето изтича сравнително бавно и става добър каймак.От пликчетата които е пробвала с тези става най-прилично кафе. Ако искаш в понеделник на работа ще снимам опаковката и кафе направено с нея.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Обратна връзка:

Мнение от Gaggia »

Този клапан от Lelit е може би най-малкия и лесен за монтиране, завива се директно на помпата, а медната тръба се слага на другия извод. Месингов си е целия, само за настройка трябва да се маха маркуча за обратната вода, но не е драма. Струва 16лв без доставка.
Изображение
Аватар
blazarov
Средно изпечен
Обратна връзка:

Мнение от blazarov »

Определено перфектен вариант. Бих се включил в групова поръчка да разделим доставката от италианския сайт.
Все пак е добре да се вземе размера защото няма много място.
Само регистрирани потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Обратна връзка:

Мнение от Gaggia »

А з съм за поръчка, има някои интересни неща там . Човека е риспонсив :). Иначе разсъжденията са ми теоритични, но трябва да стане : :character-oldtimer:
Публикувай отговор