Pour over - V60, Chemex, Kalita, Clever dripper ...

Кафе напитки, начини и техники на приготвянето им и всичко свързано с това

Модератори: Gaggia, glatzial

Dimi
Средно изпечен

Мнение

Пачко_007 написа:
04 Яну 2021 12:16
@Dimi
На 26клика ли обикновено мелиш за V60?

Здр. Пачко,

Относително е. Варирам с настройките спрямо зърната и рецептата, т.е количеството кафе което приготвям. 15>240 и 25>400 са най- честите ми съотношения. Пия както филтър така и еспресо само светло, т.е едни и същи зърна и за двата метода. Най-често варирам между 24 и 29 клика. Но да, може да се каже че често съм на 26 ;)

Скоро имах само един омни роаст (филтър&еспресо). Там трябваше да меля на 22. :) И за еспресо също. Искаше много финно..

temp
Светло изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia/meBarista
Chemex, V60, kalita wave

Мнение

Имам усещането че ти е много едро смляно или старо. Цъфтежа е като преинфузията целта е да се напукат зърната, но не и да отмиеш.
Кафето трябва да се навлажни с гореща вода и времето не се включва към екстракцията

При еспресото е подобно малко вода с ниско налягане и висока температура ( винаги в началото е с поне 1-2г по-висока)
Аватар
Пачко_007
Светло изпечен

Мнение

Това,кафе се получи по рецептатат на:@Rotor (първата),смляна на 19 клика на Команданте.Не усещам никакви нотки на тъмен шоколад и цитруси.Може би трябва да меля по едро.Може би бъркам някъде.
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
Rotor
Средно изпечен

Мнение

Пачко_007 написа:
09 Яну 2021 14:26
Това,кафе се получи по рецептатат на:@Rotor (първата),смляна на 19 клика на Команданте.Не усещам никакви нотки на тъмен шоколад и цитруси.Може би трябва да меля по едро.Може би бъркам някъде.

А на какво има вкус, воднисто ли е или е преекстрактнато? Ако мелиш по-едро, вкусът "избледнява" основно за сметка на тези по-плътни шоколадови/горчиви нотки, които аз лично не харесвам, така изпъкват плодовите аромати, които предпочитам. С много вливания това избледняване според мен някак се компенсира, но не за сметка на плодовият вкус. Пробвай и другите рецепти, но първо разцъкай дадена рецепта напълно с различни едрини (едрината няма лесен начин да се опише, когато се ползват различни мелачки, но за първата рецепта трябва да е като много едра захар), може и с температурите да експериментираш малко. Така ще си напълно сигурен кой фактор как се отразява на вкуса и в крайна сметка ще разбереш дали дадена рецептата ти харесва или не.

На първата снимка има ли течност върху "леглото" на кафето или не? Ако няма вода, това е абсурдно ситно смляно кафе, ако има пак е фино смляно, защото за 5 мин всичко трябва да е отдавна изтекло. В крайна сметка резултатите винаги зависят и от кафето. Ползвай по-светло изпечени. Какво кафе си ползвал? По-добре снимай напитката на добра светлина в каничката, или ползвай прозрачна чаша - трябва да изглежда по-червеникаво/керемидено и леко прозрачно (в непрозрачна чаша не може да се прецени).

Пробвай някой от тези кафета:
ХОНДУРАС КАБАЙЕРО
КЕНИЯ AA+ НИЕРИ
НИКАРАГУА ЛА ВИРХЕН (ако си падаш по по-различни и нетрадиционни вкусове)

Аз последно време правя по втората рецепта, но вече не ползвам V60, a Hario Woodneck.

Dimi
Средно изпечен

Мнение

Пачко,

Това време от почти 5 мин. е мнооого отгоре!! За толкова време се правят 2 кани и няма как да ти е вкусно! 19 клика е много малко, по-скоро 29. ;)
И както Ротор споменава, трябва да взимаш light roast.
Аватар
Пачко_007
Светло изпечен

Мнение

@Dimi

Само като го гледам,ми се припи и на мен.Но нищо опитите продължават.

пп.Шило в торба не стои,29 клика на Команданте

Последно промяна от Пачко_007 на 09 Яну 2021 18:59, променено общо 1 път.
Аватар
Rotor
Средно изпечен

Мнение

Dimi написа:
09 Яну 2021 18:17
Пачко,

Това време от почти 5 мин. е мнооого отгоре!! За толкова време се правят 2 кани и няма как да ти е вкусно! 19 клика е много малко, по-скоро 29. ;)
И както Ротор споменава, трябва да взимаш light roast.
Dimi

по принцип и според мен е точно както го описваш това за времето. Гледах едно видео с един, който обясняваше много ентусиазирано, че е правил профил на вкуса, като сменял чашите под dripper-a на всеки 10 или 20 секунди (не помня точните секунди), но по-важно беше крайното му заключение - след 2:30 вкусът започва да деградира. Въпреки, че най-вероятно наистина е прав, лично аз не успях да постигна наситен вкус за това време със single pour рецепта - винаги ми е воднисто, така че 3:00 или съвсем малко отгоре ми се струва по-реалистична стойност за single pour рецепта.
Съвсем друга обаче е ситуацията при Kasuya 4:6 метода и производните му (на които аз съм привърженик), там се мели много много едро и има големи паузи между вливанията и горното правило за 3:00 минути няма как да се спази. Там се стига и до 4:00 както съм отбелязал в рецептата за която говори Пачко_007. Дори и да се прехвърли с малко това време не е голяма драма, защото едрината е доста голяма. Но доколкото си спомням как беше с хартия, между вливанията всичко изтичаше, просто трябва да се пробва, като при еспресото е, лесно няма :)

Dimi
Средно изпечен

Мнение

@Пачко_007

, във всеки случай изглежда много добре. :handgestures-thumbupleft:;) Дано и да е вкусно!

@Rotor Да, абсолютно така е, напълно съгласен!

Аватар
Tsanislav
Светло изпечен
Град: Varna
Приготвям кафе с: Gaggia Classic - Gaggia Factory G106 - Comandante C40

Мнение

Едно експериментално кафе от Slone COLOMBIA MANDELA LA ESPERANZA Анаеробно. Доста интересно, много силен аромат на канела има. Но в 4312 пих пак едино анаеробно от Ел Салватор, то беше просто уникално, толкова ароматно, балансирано, абе феноменално беше.
www.tsanislavhristov.com
Dimi
Средно изпечен

Мнение

E109C959-55F1-4F1D-B4DD-82E78988D960_1_201_a.jpeg

Здр.

Пробвах и пластмасов дрипер. Ами определено оставам във всекидневието на керамика. И като се вгледа човек се вижда, че не само материалът е различен. Дори и да са малки, има разлики и в каналите. Долу е пластика, горе в ляво е стъкло. Късите спирали при стъклото са доста по-дълги от тези на пластмасата, а при керамиката всичките са по-дебели. А иначе пробвах да пия от чаша за шампанско. Изглежда смешно, но определено възприемам по-ароматни глътки..
В този ред на мисли: Една приятна неделя! :coffee:

11AD2749-677D-4CF4-B16A-7BAE8DB5D1C8_1_201_a.jpeg