Pour over - V60, Chemex, Kalita, Clever dripper ...

Кафе напитки, начини и техники на приготвянето им и всичко свързано с това

Модератори: Gaggia, glatzial

Аватар
chilko
Нов потребител
Град: София
Приготвям кафе с: V60, moka pot, aeropress, french press, puckpuck, hario skerton, solis scala

Мнение

Аз нямам проблем с времето и почти винаги е в диапазона 2:30-3 мин, но стават и фалове. Преди мелех със Skerton, а сега свиквам с една Solis Scala, та има повече вариации в крайния резултат. Иначе и аз карам по метода на Хофман, нещо нямам търпение за другите с повече стъпки и етапи на наливане.

Що се отнася до кафето досега най-интересните, които са съм опитвал, са тези от Syra в Барселона. Като купувах Chambaku дори ме предупредиха, че има особен вкус заради ферментацията. Peaberry също се оказа много интересно като вкус.

Изображение
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Dimi
Светло изпечен

Мнение

@rotor, и на мен ми е интересна тази мелачка и е следя. За Наутилус няма да има кинти, тъй че.... :roll::mrgreen:
В момента ползувам това.

A1EEAA91-B10B-4576-B6F4-C41289E253B7_1_201_a.jpeg

Бива го, но мисля да си взема скоро един електрически и този да го дипонирам на работата.
Ема един, собствена марка на Тчибо, за към 50 евро. Пак е с "лебедова шия" Пишат, че бил много добър!

[url]https://www.eduscho.at/elektrischer-sch ... EBSHOP/url]

Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Buna_tetu
Зелено кафе
Приготвям кафе с: Aero Press/V60
Kinu M47

Мнение

Dimi написа:
09 Сеп 2020 11:39
Buna_tetu написа:
09 Сеп 2020 10:29

Май ще взема Mahlwerk-a за pour over от barshaker както писа @Gaggia и ще го тествам.
Пробвай го ако можеш! Ще ми е интерсено да прочета какви са ти впечатленията.
И то защото, тази дискусия е следях в неския "Кафенетц" форум. Точно за този нож. Един от Юзърите ми сподели, че го е пробвал няколко седмици и в крайна сметка е върнал стария еспрсо нож, защото разлика не е установил никаква. (разбира се ,това не означава, че е 100% прав) Е една разлика име де......въртиш по-дъго! Времето за мелене се удължава. :) Това да го имаш в предвид!
Всъщност това си беше и моята лична дилема, но в крайна сметка бях убеден да мина по-добре на Команданте.
(Кину е достатъчно добра за филтър! Не го мисли!) ;)

15/250/за 5.30-6.00 мин не е нормално. Трябва по-грубо да мелиш. Чекни настройките на мелачката пак.
2.50-3.20 мин бих преследвал!

Днеска по-добре мина на 0.5 по-грубо - значи на 5 пълни оборота. За съжаление ми е малко блудкав вкуса, по-към подекстракция. Както и да е де, поръчах pour over replacement burr за Кину да видим. Иначе и аз попрочетох в kaffe-netz и на други места, но ми се ще да опитам и да видя сам. От четене на форуми така и не мога да си купя от година и половина електрическа мелачка за вкъщи, все нещо им намирам кусури без реално да съм ги пипнал :lol::lol:

Аватар
chilko
Нов потребител
Приготвям кафе с: V60, moka pot, aeropress, french press, puckpuck, hario skerton, solis scala

Мнение

Днес отворих пакет Kenia AA от Мартинес, който според етикета е бил печен на 1 септември, и се изненадах, че нямаше абсолютно никакъв цъфтеж в първата фаза сякаш е старо кафе. Даже им пратих мейл и човека се обади да ме увери, че се пече само по поръчка и няма начин да е било старо.

Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо - прясно печено кафе, което не отделя газове?
Аватар
Rotor
Светло изпечен

Мнение

@chilko

За мен това е странно за какъвто и да е начин на приготвяне на кафе. Аз подобно нещо не съм виждал, но принципно нямам опит, така че не се ръководи от това. На вкус как беше?

Аватар
Rotor
Светло изпечен

Мнение

Buna_tetu написа:
09 Сеп 2020 10:29
Като цяло следвам направо едно към едно на Хофман метода - съотношението е 1:16.66 ако трябва да сме съвсем точни :)
...

Както видях метода за френска преса на Хофман и започнах да придобивам неприятното усещане, че разбира само от еспресо и именно затова не добавих видеото му, като отправна точка в началото на темата. Това разбира се е лично мнение или по-скоро усещане, но признавам, че Хофман се презентира впечатляващо, което е достойно за уважение.

Като му сравниш V60 метода, лесно може да видиш от къде е преписвал и какви "подобрения" е измислил за да го развие. Scott Rao има много приятно видео публикувано почти 2 години преди "ultimate" техниката на Хофман. Разликата е само, че Хофман прави по-голямо количество и налива по-бавно и съответно продължително, защото няма как да побер цялата вода в конуса. А това, че разклащането на кашата по време на блуминга дава по-добър вкус от разбъркването с лъжичка ме разтърси... Бих останал изумен, ако някой на планетата може да разпознае разликата във вкуса! Предполагам има някаква, защото ако лъжичкатае е метална ще отнема от температурата, но разклащането също ускорява охлаждането, така че мога само да го поздравя за вкусовите рецептори.

Видеото е малко дългичко, но защото е разделено на три части
1) обяснения и съвети 2) метода в релно време 3) метода на бърз кадър.
В самото видео пропуска, но в коментарите споменава, че ползва почти вряла вода (температура 97-98 C°)

А това е последната му версия - метода е малко променен и въпреки че на видеото е с Kalita 185, Rao твърди, че резултатите са еднакво добри със всички dripper-и, които е ползвал (включително и V60).
Ползва по-ситно смляно кафе и времето за отцеждане е доста продължително - почти 5 минути!? Нарочно е махнал завъртането на течността с лъжичка, за да не се забави съвсем отцеждането.

Аватар
Rotor
Светло изпечен

Мнение

Здравейте!
Всеки е учил физика и го знае, но въпреки всичко, като го видиш на живо се изумяваш :)
Става на въпрос за това, че точката на кипене на водата зависи от външното налягане, тоест от надморската височина. Това се оказа важно при електрическите кани с контрол на температурата. Ако зададеш температура, по-висока от точката на кипене за надморска височина, на която се намираш, тя никога няма да бъде достигната. Температурата на кипене е 100° C на морското равнище и намалява с около 0.5° C, на всеки 152 метра:

• 0 m - 100° C
  • 150 m - 99,5° C
  • 305 m - 99 ° C
  • 610 m - 98° C (София)
  • 1524 m - 95° C
  • 1829 m - 94° C
  • 2438 m - 91,9° C
  • 3048 m - 89,8° C
  • 3658 m - 87,6° C
  • 4267 m - 85,5° C

Като цяло, ако ходите към Непал, не си взимайте V60-тито, защото така или иначе няма да ви стане кафето.

Bereta
Светло изпечен
Град: Blagoevgrad
Приготвям кафе с: Gaggia Classic, Kinu M 47 Traveler

Мнение

Rotor написа:
22 Сеп 2020 14:15
Здравейте!
Всеки е учил физика и го знае, но въпреки всичко, като го видиш на живо се изумяваш :)
Става на въпрос за това, че точката на кипене на водата зависи от външното налягане, тоест от надморската височина. Това се оказа важно при електрическите кани с контрол на температурата. Ако зададеш температура, по-висока от точката на кипене за надморска височина, на която се намираш, тя никога няма да бъде достигната. Температурата на кипене е 100° C на морското равнище и намалява с около 0.5° C, на всеки 152 метра:
  • 0 m - 100° C
  • 150 m - 99,5° C
  • 305 m - 99 ° C
  • 610 m - 98° C (София)
  • 1524 m - 95° C
  • 1829 m - 94° C
  • 2438 m - 91,9° C
  • 3048 m - 89,8° C
  • 3658 m - 87,6° C
  • 4267 m - 85,5° C
Като цяло, ако ходите към Непал, не си взимайте V60-тито, защото така или иначе няма да ви стане кафето.

Не само на Непал, и по нашите планини трудно се получава дори еспресо, но пък за кафе на джезве няма проблем ;):D

Ride on
Buna_tetu
Зелено кафе
Приготвям кафе с: Aero Press/V60
Kinu M47

Мнение

Да дам малко ъпдейт след 2 седмици използване на pour-over burr-a на Кину.
Определено имаше разлика с нормалния още от първия път. На около един цял оборот по-малко от еспресо ножа постигнах /същото кафе, същата температура, даже 1-2 градуса по-надолу/ "заветните" 3:30 минути, като дори и да съм прехвърлял 4-те минути го няма силният вкус на преекстракция.
Не мога да кажа, че броят на финните частици е по-малък от този на нормалния нож, нямам и микроскоп да сравня. Като гледам остатъчното кафе във филтъра на V60, има същия "тинест" вид, какъвто и с еспресо ножа - нещо, споменавано и в чуждите форуми, но пък по-малко boulders.
Учудващо обаче вкусът е друг и flow-a e по-постоянен /с оригиналния нож не беше/. Виждал съм снимки на кафе, смелено с Команданте - е, тази "тинеста" структура я няма.

На по-едра настройка на смилане основният недостатък - че е бавен в сравнение с оригиналния - някакси не се чувства. Дори за по-светли кафета е един вид облекчение.
За еспресо по-скоро не бих го ползвал, освен ако не ме домързи чак толкова, че да не ми се сменя ножа - въпрос на буквално 45 секунди.

Главният въпрос - струва ли си ако човек има Кину?Ами, трудно е да се отговори, защото таргет групата за такъв нож би си взела изначално Команданте :D:D
Може би си струва ако Кину-то е и ще остане единствена мелачка за хора, които пият основно еспресо и сегиз-тогиз искат да си направят качествено филтър кафе. Цената в крайна сметка не и толкова непостижима.

Както @Dimi спомена някъде по-горе, с оригиналния нож може да се постигнат сравними резултати. Но не е същото ;)