Първи стъпки по пътя към еспресото

Представете себе си и се запознайте с другите потребители на форума

Модератори: glatzial , Svetlin , Gaggia 

karan4o
Средно изпечен
Град: София

Мнение

Не избутва и гаранцията... моята се обели много скоро след закупуването й. Още е в гаранция, но ми казаха, че този проблем не го покрива... бяха и учудени, защото не се било случвало такова нещо
😀😃🙂

П.с.
Пожелах им живот и здраве, и рязко си оправих нещата в машинката така че вече хептен да няма гаранция 😀
pavkata
Зелено кафе

Мнение

Леле, не очаквах толкова бързо да се случва.
Хубавото е, че освен, че вече можеш да си я модифицираш, можеш да я направиш и черна :D
TheAnswer
Зелено кафе
Град: Sofia
Приготвям кафе с: Hario Skerton + Bialetti Moka

Мнение

Добре, след немалко четене из форума мисля да стартирам с ръчна мелачка. Впоследствие винаги мога да мина на електрическа, а ръчната няма да ми е излишна.

Знам че всички ще ми препоръчате Комендантето, но цените им в момента са доста солени, а Classic Kinu-то го няма никъде налично.

Чудя се дали да не взема едно ново 1zpresso JX PRO за около 300 лв https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... cffe32a9-1

Алтернативен вариант - продава се в момента 2ра ръка Kinu Phoenix: https://www.olx.bg/d/ad/rachna-kafemela ... 62ef2522e1

При 2рата грам не ме кефи, че някои от основните части са ги направили пластмасови.

Съвети? :roll:
Аватар
GeorgiD 
Светло изпечен
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2019
1Zpresso JX-Pro
Gaggia MDF v2

Мнение

Мелачката от Али-то ще дойде на повече от 300лв. Мито+ДДС+такси по митници или бг Пощи (зависи кой ще я освобождава).

Аз съм правил две поръчки от тук (за мен и за една позната). Всичко мина добре с доставката. Аз лично използвах ггбг.
Добре е да се види, дали към днешна дата някъде из Европа я няма по-евтино, но няма да е голяма разликата
TheAnswer
Зелено кафе

Мнение

GeorgiD написа: 18 Юли 2021 19:58 Мелачката от Али-то ще дойде на повече от 300лв. Мито+ДДС+такси по митници или бг Пощи (зависи кой ще я освобождава).

Аз съм правил две поръчки от тук (за мен и за една позната). Всичко мина добре с доставката. Аз лично използвах ггбг.
Добре е да се види, дали към днешна дата някъде из Европа я няма по-евтино, но няма да е голяма разликата
Те постоянно се променят цените и офертите по сайтовете. Въпросът ми е по-скоро принципен: Ако искам да си купя мелачка, която да става и за еспресо и за pour over и да я ползвам в следващите 5-10 и нагоре години, кое би свършило работата :) Ясно е че Кину-то е общо взето на върха на хранителната верига заедно с Коменданте-то, въпросът е 1zpresso-то съпоставимо ли е, или не. И съответно ако изпускам някоя друга марка/модел. Мерси!
georgebg
Светло изпечен
Приготвям кафе с: VBM Domobar Super Digital
G-IOTA DF64
1Zpresso K-Plus
Hario Drip Pot Wood Neck

Мнение

TheAnswer написа: 18 Юли 2021 20:23
GeorgiD написа: 18 Юли 2021 19:58 Мелачката от Али-то ще дойде на повече от 300лв. Мито+ДДС+такси по митници или бг Пощи (зависи кой ще я освобождава).

Те постоянно се променят цените и офертите по сайтовете. Въпросът ми е по-скоро принципен: Ако искам да си купя мелачка, която да става и за еспресо и за pour over и да я ползвам в следващите 5-10 и нагоре години, кое би свършило работата :) Ясно е че Кину-то е общо взето на върха на хранителната верига заедно с Коменданте-то, въпросът е 1zpresso-то съпоставимо ли е, или не. И съответно ако изпускам някоя друга марка/модел. Мерси!
Всички конични мелачки са компромис. Обаче ако си ок с този компромис, може да жевееш с него и повече от 10 години :)
pavkata
Зелено кафе

Мнение

@TheAnswer, аз също в момента си търся мелачка, аз също реших да взема ръчна, ще мохюга да я ползвам и при пътуване, почивки и т.н.
Миналата седмица мислех да взема Кинуто от OLX, говорих с човека, тази мелачка става основно за еспресо, също така има счупена част, която е залепена с тиксо.
Реших да не правя компромис и за това поръчак 1zpresso от BarShaker, надявам се следващата седмица да пристигне, мисля, че излиза 360лв с отстъпката за форума.
TheAnswer
Зелено кафе

Мнение

georgebg написа: 18 Юли 2021 20:36 Всички конични мелачки са компромис. Обаче ако си ок с този компромис, може да жевееш с него и повече от 10 години :)
Интересен коментар. Виждал съм противоречиви мнения в интернет пространството, включително и това:

Burrs can either be flat in shape or conical (cone-like). To describe the difference briefly, flat burrs use a totally different kind of force to grind coffee beans (centrifugal) than conical burrs (gravity).

Is one shape better than the other? In our view, conical burrs are always better than flat burrs because they use gravity (the beans slowly tumble in), and this requires less energy to be expended on the part of the grinder.

Less energy for the grinding means that there’s less heat and less heat is always better for grinding. A cool grind is always preferred, because too much heat transfer can adversely affect the flavour of the coffee.
За жалост лично аз нямам достатъчно опит за да изкажа мнение. Доколкото разбирам има твърде много фактори, които играят роля, за да се каже със сигурност дали едната форма е по-добра от другата - например сортът, нивото на изпеченост на кафето и други.
Wlado
Средно изпечен
Приготвям кафе с: ACS MINIMA, Eureka Drogheria, Lelit pl041tem, Nuova Simonelli MDX, Gene CBR 101 coffee roaster

Мнение

TheAnswer написа: 19 Юли 2021 11:06
georgebg написа: 18 Юли 2021 20:36 е...
Мисля, че тук въпроса опира до формата и еднаквостта на смляните частици...
Аватар
Skala
Светло изпечен
Приготвям кафе с: Gaggia Classic/New Baby06
Rancilio Rocky/Comandante Red Clix

Мнение

От конична до конична има голяма разлика, главно при ножовете. Ножовете на Команданте например са много добре измислени и направени, така че вкусовият профил е уникален. Явно отстъпва на мелачките с големи плоски ножове - над 64 мм. \в друга тема съм помолил за сравнение\, но там пък има други компромиси - цена или размер/визия на машината.
За мен основният недостатък на ръчните мелачки е усилието при смилане. Кой каквото и да говори, в началото ти е интересно и си ентусиазиран, но след десетото кафе почваш да си мислиш с копнеж за електрическа. Онзи ден една по-светла Етиопия изобщо не можах да я смеля и се отказах.