Кафемашина Delonghi за 250+-50 лева?

Представете себе си и се запознайте с другите потребители на форума

Модератори: Gaggia, glatzial

еКспресо
Зелено кафе

Мнение

Добър вечер!
Струва ли си да се закупи такова чудо?
За себе си да кажа - почти пълен лаик съм относно кафе. :D
Но все пак обичам плътно кафе с някакъв вид каймак отгоре.
На старото работно място имахме машина с крема диск - на вид изглеждаше супер кафето, на вкус - е няма такава помия. :D
А за тези мярнах коментар, че могат да работят и без крема диск и дори по-хубаво кафе да сътворят.
Аз засега с мелничка към блендер меля, горе-долу успявам да изкарам нито много едро, нито много дребно. :D
Има ли съществена (извън външния вид) разлика между различните серии - EC 100-200, ECP, ECZ, ECI, ECO, EC 600-800, Dedica?
https://www.pazaruvaj.com/kafemashini-c ... a=140-400/
Приемам и други предложения, разбира се, но гледам Филипс са съсипали две италиански марки (както всичко, до което се допрат), германските имена в тоя бюджет предполагам са още по-китайски и затова за тези питам. :D
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Vesuvius/Honne/Ceado SD

Мнение

Здравей и добре дошъл , ако не искаш да се задълбочаваш , взимай най-евтиното Delonghi до 200 лв, често изпадат в промоция, ако вече искаш да навлезеш в материята, най-евтината нова машина с която се получават нещата е Gaggia Classic RI9480/11 + съответната кафемелачка на цена колкото Гаджията. С първия вариант и една ръчна мелничка Харио(65лв) ще става кафе по-добро от кафеавтомат. Може да си направиш и ръкохватката без крема диск или да търсиш втора която си е за обикновена цедка. Това е реалността според мен, има няколко теми за новобранци в които сме обсъждали информация за избор на първа машина ще ти е полезно да ги изчетеш.
кафемашина :coffee::romance-ballandchain:
еКспресо
Зелено кафе

Мнение

Добре заварил/и!
Изчетох доста теми от форума, това е и причината да се регистрирам.
От най-евтиното не искам, понеже накрая излиза много скъпо. :D
Най-вече ме интересува разликата между ECP 33.21 и EC 157 (или ECP 31.21 и EC 151) - първата е по-скъпа с близо 100 лева, а не е някакъв особен дизайн. Според мен това трябва да е обосновано от нещо извътре.
Ръкохватката, съответно и цедките гледам са по-малки от на истинските машини, дали ще мога да намеря допълнителни от друго място или пак от ДеЛонги трябва да купя (и да разчитам да имат)?
А втора ръка какви марки и евентуално модели бих могъл да намеря за тези пари из продавалниците? Видях Гаджа Класик за 350-400 лева, накрая сигурно ще ги дам, но все пак до последно трябва да се борим да спазим бюджета. :D
И мелничка - освен Харио какво друго мога да намеря бюджет да кажем 100 лева или 150?
Всъщност гледах твой клип за ефекта от вода върху статичното електричество - тая мелничка как се казва и колко пари струва? :D
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Евтините Делонгита са с ламаринен бойлер, а скъпите с термоблок, но те са на цената на Гаджия Класик втора ръка, което ги обезмисля и те връща на първия ми отговор - евтината. Хубавите ръчни мелници са скъпи, за 150лв има професионални мелачки, които с доработка стават за вкъщи, разбира се пак втора употреба.
Още едно надъхващо видео с Делонги от 200 лв максимум:
еКспресо
Зелено кафе

Мнение

Това Лидо изглежда като яко капитализиране върху голямо име.
Мелничката по същество не е ли два ножа от специален материал и обработка закрепени и регулирани надеждно един срещу друг? Ако сложим ножове от известен производител на мелничка от не чак толкова известен дали няма да се получат работите по-добре от тия пластмасовите? :D
Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

Има и по-скъпи от Лидо, нека да се фокусираме върху избор на кафемашина до 300лв.
Местя в раздела за новорегистрирани потребители.
еКспресо
Зелено кафе

Мнение

Машината китайско Делонги от магазина, италианско втора ръка или Гаджа Класик втора ръка, като шансовете на първото намаляват by the minute. :D
Или нещо друго ако изникне междувременно, разбира се.
Но искам да съм готов и с идея за мелничка, ако не успея да се справя с блендера да не търся тепърва.
Гледам някакви стоманени из Амазон, включително японски и френски. Дали има хора пробвали на нещо такова да сложат ножове като на Лидо (швейцарска марка Ецингер ако съм разбрал правилно)?
gozzoo
Светло изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia
Baratza Sette 270

Мнение

Gaggia написа:
28 Мар 2020 20:31
Евтините Делонгита са с ламаринен бойлер, а скъпите с термоблок ...

Имам няколко въпроса:

1. Какво значи ламиниран бойлер, съответно има ли някакви недостатъци спрямо месингов или стоманен?

2. Загряването с термоблок предимство ли е за този клас машини?

3. Кои модели на Делонги са с термоблок, и те по добри ли са от тези с бойлер?

Аватар
Gaggia
Coffee scientist

Мнение

По ред на номерата (1) бойлер от тънка неръждаема ламарина, термостабилност, колкото осигури самата вода и нагревателя или близка до никаква, (2) загряването с термоблок е предимство(виж моята тема за типовете кафемашини), но отиваме в ценовия клас 300+ или среден за евтините машинки, а там е и Гаджия Класик (3) моделите най-просто до около 300лв са с ламарина, а по скъпите и на вид по компактни са с термоблок, все пак имай предвид че моите обяснения не са на базата сервизиране на Делонги :)
еКспресо
Зелено кафе

Мнение

Gaggia Coffee от 2002-2004 година има ли нещо общо с Класик?