51 mm Bottomless portafiler

Представете себе си и се запознайте с другите потребители на форума

Модератори: glatzial , Gaggia 

Coffee drinker
Нов потребител

Мнение

Здравейте,

Като начало искам да поздравя администраторите на този форум - създали сте едно невероятно място за обсъждане на темата кафе и всичко свързано с него.
Попаднах случайно на тема във форума и вече от близо месец чета всичко наред. Не съм предполагал, че има хора, който са толкова навътре в материята. Винаги съм смятал, че това е сфера запазена за професионалистите.
Форумът е и причината изобщо да предприема стъпки в еспресо правенето в домашни условия. Любител съм на кафето във всичките му варианти и досега смятах, че хубавото еспресо е запазена марка на заведенията. Пил съм кафе направено на различни модели, марки и видове домашни кафемашини и винаги съм бил разочарован от резултата - нищо общо в сравнение с едно хубаво 30 мл еспресо в заведение.
Сега и по темата - от скоро имам Delonghi 35.31 и искам да направя малко подобрения по нея.
Бих искал да сменя оригиналния портафилтър, с bottomless. Проверявах IMS и VST не успявам да намеря подходящия размер 51 мм. Виждам, че масовия стандрат и 58 мм и логично квалитетните производители предлагат именно този размер.
Можете ли да ми препоръчате някой друг производител, който предлага този размер?
Разбира се Alliexpers e вариант, макар че съм малко скептичен към качеството на китайските производители. Вероятно има защо един филтър VST да струва 30 EUR, а в alliexpress e 2 USD, едва ли е само търговска надценка.
Планирам покупката и на ръчна мелачка 1zpresso JX Pro -това не го включвам в числото на масовото китайско производство :)
Аватар
ShottegeN
Зелено кафе
Град: Бургас
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2018
1Zpresso JX-PRO

Мнение

Здравей, аз също съм сравнително нов във всичко това и за съжаление не мога да отговоря на въпроса ти. Съвет от малкото опит, който натрупах от четенето на форума е - не бързай с покупките :D . Аз от бързане поръчах първо нечитава мелачка, после реших и аз да поръчам 1Zpresso JX-Pro, но я поръчах от техния сайт и си навлякох малко главоболия и едни допълнителни парички отгоре на цената, която е в сайта им. :D Ако все още не си я поръчал, по-добре не я пускай от там. В тази тема можеш да разгледаш за неволите ми с поръчката (ако не си ги погледнал вече) viewtopic.php?f=4&t=1157 и да разбереш как да ги избегнеш. :)
Аватар
batkovan 
Младши бариста
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47, ceado e8d

Мнение

Coffee drinker написа: 08 Май 2021 15:09 ..
Бих искал да сменя оригиналния портафилтър, с bottomless. Проверявах IMS и VST не успявам да намеря подходящия размер 51 мм.
Няма как да знам с точност дали стават на 100% и не гарантирам, че ще паснат, но сякаш има опции из нета

Портафилтър от Китай Али или
немския амазон

цедка, би трябвало да стане от комбина
или немския амазон

Това предполагам си го гледал

тампър пак от немския амазон
Аватар
Gaggia 
Coffee scientist
Град: София
Приготвям кафе с: Vesuvius/Monolith

Мнение

Всяко наливане на пари в настоящата машина е лишено от смисъл и свързано със загуби. Ако можеш да я модифицираш безплатно и да се ползва, докато минеш на друга, която би покривала минимума ми се вижда най-доброто решение.
Тук всички сме аматьори!
Coffee drinker
Нов потребител

Мнение

В крайна сметка открих, че има машини La Pavoni с този размер на портафилтъра. Много леко преправяне на ръбчето на кошницата и си влезе в дръжката на Delonghi-то.

@ShottegeN Почти бях купил 1zpressoto, попаднах на темата по-горе и виждам, че вероятно не е това варианта. Ще търся нещо в България или поне Европа.

@batkovan -бях се насочил към Китай за аксесоарите, в крайна сметка поръчах от UK. Вероятно пак са китайски ама поне брандирани :)

@Gaggia - за машината съм напълно съгласен, че е далеч дори от минимума за начинаещ. Когато избирах исках да видя какво мога да направя със стандартна кафемашина. До последно имах притеснения дали няма да се повтори лошия опит с домашно еспресо. Спазвайки насоките научени от този форум видях, че мога да направя нещо по-добро, дори със стандартната комплектовка. Видях и разлика с елементарната подмяна на крема диска.

В момента ми е трудно да повтарям резултата в няколко поредни кафета, надявам се това да го коригирам.
Аватар
ShottegeN
Зелено кафе
1Zpresso JX-PRO

Мнение

Coffee drinker написа: 06 Юни 2021 19:23 @ShottegeN Почти бях купил 1zpressoto, попаднах на темата по-горе и виждам, че вероятно не е това варианта. Ще търся нещо в България или поне Европа.

В момента ми е трудно да повтарям резултата в няколко поредни кафета, надявам се това да го коригирам.
Направи 10 мнения във форума (мисля, че на толкова беше) и ще ти се отвори раздела с обяви от форума за продажби и покупки. В момента даже един колега продава JX-PRO. Мелачката е много добра, моята вече е налице и се справя отлично с меленето, ще ти върши чудесна работа. Повтарянето на резултата ще ти се получи с практиката, просто не се отказвай, заслужава си. Поздрави! :)
Coffee drinker
Нов потребител

Мнение

От една страна варианта с ръчна ми допада повече заради ограниченото място, с което разполагам.
От друга страна ако е втора употреба, не знам дали има начин за сервизиране на ръчна мелачка. На ръка едва ли се очаква да са минали през нея десетки килограми кафе ама все пак нещо "необслужваемо" малко ме плаши.
Междувремено започнах да разглеждам и електрически мелачки втора ръка.
Toshiro
Зелено кафе
Град: Димитровград
Приготвям кафе с: Nuova Simonelli MDX, Delonghi EC156.B и LB800

Мнение

Аз си купих бездънна ръкохватка от алиескпрес и бих казал, че е доста добра изработка.
Аватар
ShottegeN
Зелено кафе
1Zpresso JX-PRO

Мнение

Coffee drinker написа: 09 Юни 2021 14:32 От една страна варианта с ръчна ми допада повече заради ограниченото място, с което разполагам.
От друга страна ако е втора употреба, не знам дали има начин за сервизиране на ръчна мелачка. На ръка едва ли се очаква да са минали през нея десетки килограми кафе ама все пак нещо "необслужваемо" малко ме плаши.
Междувремено започнах да разглеждам и електрически мелачки втора ръка.

Тази мелачка специално е много просто устроена, аз още като я взех я разглобих за да я калибрирам и я сглобих много лесно, смисл освен ножовете няма какво да и се захаби, не знам дали си я разглеждал подробно като устройство, но е наистина елементарна, няма какво да те плаши, на мен ми е първа и вероятно ще ми е последна мелачка, меленето отнема 30 секунди и бих казал, че даже ми е кеф да го правя като част от целия процес на приготвяне на кафето. Ти си знаеш как ще постъпиш, според мен няма да сбъркаш и втора ръка да я вземеш.
Coffee drinker
Нов потребител

Мнение

Ще включа и ръчните мелчки в избора и кквото излезе като добро предложение, него ще купя.
Интересно, че по сайтовете за продажби подобни не излизат, явно във форума ще се търси.