Тема за кратки въпроси

Общи дискусии на тема кафе

Модератори: Svetlin, Gaggia

Аватар
Jorkin
Зелено кафе
Град: Варна
Приготвям кафе с: Кафемашина Lelit Grace
G-IOTA

Мнение

Не съм много наясно, дали имам нужда от прецизна цедка с оригиналната ръкохватка или прецизна се ползва с ботъмлес...?
От Вашия отговор разбирам, че оригинална цедка и прецизна са с различен диаметър и се ползва различен тампер... Така ли е или не съм разбрал правилно?
На този етап ботъмлес портафилтър не мисля да купувам.
нещо се обърках, а поизчетох уж темата за цедките....
dta
Светло изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Lelit; Rancilio Silvia

Мнение

Jorkin написа: 20 Яну 2022 17:45 Не съм много наясно, дали имам нужда от прецизна цедка с оригиналната ръкохватка или прецизна се ползва с ботъмлес...?
От Вашия отговор разбирам, че оригинална цедка и прецизна са с различен диаметър и се ползва различен тампер... Така ли е или не съм разбрал правилно?
Цедката на Ascaco може да се ползва и на еденичен и на двоен и на бездънен портафилтър. Разликата в диаметъра е само 0,4 мм и на практика е без значение, от значение е по правилната форма на отворите и техния брой, което би следвало да дава по широкоспектърен вкус на еспресото.
Аватар
Jorkin
Зелено кафе
Град: Варна
Приготвям кафе с: Кафемашина Lelit Grace
G-IOTA

Мнение

dta написа: 20 Яну 2022 18:31
Jorkin написа: 20 Яну 2022 17:45 Не съм много наясно, дали имам нужда от прецизна цедка с оригиналната ръкохватка или прецизна се ползва с ботъмлес...?
Цедката на Ascaco може да се ползва и на еденичен и на двоен и на бездънен портафилтър. Разликата в диаметъра е само 0,4 мм и на практика е без значение, от значение е по правилната форма на отворите и техния брой, което би следвало да дава по широкоспектърен вкус на еспресото.
Тоест, злагам на прецизна и търся неоригинален тампер с диаметър 57мм, а не 57,35мм, 57,40мм..../за сега да задържа с покупката на тампер, докато не купя прецизна/
Това е по-добрия вариянт, който аз търся, правилно ли съм разбрал.
dta
Светло изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Lelit; Rancilio Silvia

Мнение

Като краен вкус е по добрия вариант. Тампер 57мм има в Комбина бар мисля 45 лв
Wlado
Тъмно изпечен
Приготвям кафе с: ACS MINIMA, Eureka Drogheria, Lelit pl041tem, Gene CBR 101 coffee roaster

Мнение

Jorkin написа: 20 Яну 2022 17:45 ....
Не съм ползвал оригиналните лелит кошници никога винаги с Ims или ascaso, като любовта ми е за аскасо, с обивковен алуминиев тампер
Motta ...
Alamo
Светло изпечен
Град: Пловдив
Приготвям кафе с: La Scala Butterfly + Fiorenzato F64EVO/ Gaggia Clasic PID + MAzzer Joly

Мнение

Удивително добър резултат постигнах с Мазер + 64мм ножове, но нейм за La San Marko, за около 34лв. По-равномерно смилане, без грудки, кафето пада като сняг, двойно по-бързо смилане на доза от 14гр. Разликата с тези за МАзер е в броят режещи полета и зъби, при СМ са доста по-малко 12 полета по 4 зъба срещу 15 полета по 4 зъба при мазер. Пепеляка значително намаля, по=лесно се издухва кафето....
vanko21
Светло изпечен

Мнение

Може ли линк ?
tosco69
Зелено кафе
Град: Sofia
Приготвям кафе с: Illy dose machine

Мнение

Аз да попитам за възможно най-тихата мелачка?
Наясно съм, че е нормално да са шумни, но....
Аватар
ShottegeN
Тъмно изпечен
Град: Бургас
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2019 PID
G-Iota Titanium
Wacaco Picopresso
1Zpresso JX-PRO
Hario V60
CAFEMASY-SCR 305

Мнение

tosco69 написа: 24 Яну 2022 18:21 Аз да попитам за възможно най-тихата мелачка?
Наясно съм, че е нормално да са шумни, но....
За Eureka Mignon Specialitta знам, че са много тихи. Предполагам, че всички по-нови Eurek-и ще са така, в описанието си пише обикновено дали има система за по-малко шум. Казвам по-новите, защото преди G-Iota имах стара Eureka Mignon и тя вдигаше същия шум като G-Iota, а от колегата @acronym знам, че неговата стара мелачка Mignon Specialitta е била много по-тиха от G-Iota-та.
Има ли желание, има и начин! Няма ли желание, намираме oправдание. ;)
Dimi
Тъмно изпечен

Мнение

Една от най-тихите и същевременно бързи мелачки е Чеадо е37S.
Причината е, че моторът е окачен на гумени носачи и на практика "виси", като не се допира в корпуса.
Осезателно по-тиха е от Еурека Специалита и т.н.