:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Цедка Reneka Micro Sieve 16гр.

Ревюта от потребители на форума относно определени модели кафемашини и кафемелачки, както и различни видове оборудване свързано с кафето

Модератори: glatzial, Gaggia

Потребителски аватар
glatzial
Кафе дегустатор
Регистриран: 07 мар 2019 17:52
Град: София
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Ceado E5P
Отзиви: 245
Рейтинг : 279

Цедка Reneka Micro Sieve 16гр.

Мнение от glatzial » 23 ное 2019 23:00

Миналата седмица поръчах цедка Reneka Micro Sieve - http://barshaker.ro/Reneka-Micro-Sieve- ... egory_id=0
Дойде оня ден и след 10тина кафета имам първи впечатления, като мога и да я сравня и с IMS Baristapro 18gr.
Изображение
Изображение
Изображение
Цедката е 16гр и не мисля, че може да събере много повече. Пробвал съм я с 15 и 16гр. По-плитка е от IMS, има ръб и леко скосяване. Най-интересното при нея (и причината да я пробвам) е мрежата вместо дупчици. Наподобява по-скоро душ.
Плюсове:
+ цедката позволява по-малки дози и изключително фино смилане
+ не остава абсолютно никаква утайка и дребни частици в чашата
+ вкусът е осезаемо различен - по-хомогенен и ярък. С едно и също кафе и еднакви настройки става по-сладко с тази цедка сравнено с IMSa.
+ таблетката кафе е равномерно намокрена, отделя се лесно цялата, без напуквания и залепване по цедката
+ екстракцията е доста красива с хубава тигрова шарка и изглежда по-различна от нормална цедка
Минуси:
- заради формата си май винаги става донът. Може и да не разпределям съвсем добре. Мисля че няма отношение към вкуса, може и да е чисто визуално.
- трябва да се почиства внимателно с течаща вода след всяко ползване. Мрежата задържа фино кафе по себе си. За сега не съм успял да я запуша, но ми изглежда възможно
- май трябва да срежа малко струните на казашкия дистрибутор, защото му идва плитка и се чува дране по мрежата
- ако чанелне (стана веднъж) много яко пръска навсякъде

За сега съм доста доволен. Интересна е и най-определно усещам разлика (която не усетих когато минах от фабричната на VBM на IMS). Не съм правил сляп тест още - може и да си внушавам. Не казвам, че прави по-добро кафе от IMS - леко различно е и на мен ми харесва може би повече, но това си е въпрос на вкус.
Благодарили на glatzial за публикацията (потребители 5):
GaggiaKRASIPlamen11Norsheitan
Рейтинг: 29.41%
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 464
Рейтинг : 1397
Контакти:

Re: Цедка Reneka Micro Sieve 16гр.

Мнение от Gaggia » 24 ное 2019 09:38

Тази цедка доста я ползват във френския кафе форум, бих я пробвал.
:coffee: °C /bar/ sec
Потребителски аватар
glatzial
Кафе дегустатор
Регистриран: 07 мар 2019 17:52
Град: София
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Ceado E5P
Отзиви: 245
Рейтинг : 279

Мнение от glatzial » 24 ное 2019 09:44

След още няколко кафета тази сутрин и обсъждане с жената, решихме, че за сега това ще ни е цедката по подразбиране. Съответно си скъсих иглите на дистрибитора.
Днескашните тестове бяха с 15гр Куба на Вертона, на много фино смилане (2 на Хонето) и 45-50 сек екстракция. Съответно температурата почна от около 93С и стигна до 88С. На такава настройка с IMS става надекстрактнато и леко горчиво, а вкусовете поизчезват. С Ренеката е сладко и балансирано.
Мога да добавя още едно наблюдение - еспресото губи от тялото си - с IMS най-определно е много по-плътно на тази настройка. Но пък изпъкват вкусове и цялата чаша става по-отчетлива и ясна. Мога да го определя, че все едно съм успял да си направя еспресо през аеропреса - вкусът и чистотата са подобни, но си е еспресо.
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 464
Рейтинг : 1397
Контакти:

Мнение от Gaggia » 24 ное 2019 10:19

игли винаги можеш да си нарежеш от струни