Kruve Propel двустенни еспресо чаши

Ревюта от потребители на форума относно определени модели кафемашини и кафемелачки, както и различни видове оборудване свързано с кафето

Модератори: Gaggia, glatzial

Аватар
glatzial
Кафе дегустатор
Град: София
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Hedone Honne
Gaggia Classic PID / Ceado E5P
Wacaco Nanopresso / Lido 3

Мнение

Вече съм ползвал няколко месеца Круве Пропел, които взех от техния кикстартър. Бих казал, че са много приятни чаши с един дразнещ минус.
Първо плюсовете:
+ като всички двустенни чаши държат Т на кафето дълго време
+ лягат много приятно в ръката, като добра чаша за уиски
+ издължените единични стени нагоре в комбинация с "перките" вътре в чашата са много добре измислени - може да си разбърквате еспресото с "уисково" движение на чашата - вълнообразно поклащане на китката - без лъжичка и без да се разплисква като нормална чаша
Неутрално:
не съм убеден, че се повишава осезаемия вкус или аромат - това за мен си е чист маркетинг
Минуси:
- като всички двустенни стъклени чаши са доста деликатни и трябва да се внимава
- и на двете ми чаши падна малката точка, която запушва дупчицата за надуване на стъкло - явно не са добре запълнени. Това води до конденз в двойната стена, което води до една мъглявост и усещане за нечистота на чашата. М/у двете стени е почти невъзможно за почистване и влезе ли веднъж вода/мръсотия вътре си остава. Правя някакви промивки със спирт, които подобряват нещата, но това е супер досадно.

Този минус се наблюдава и при други модели двустенни чаши и най-често се отключва след често миене с миялна. За това Круветата не съм ги пускал в миялна повече от 1-2 пъти (когато жената ги е прибрала в бързината) - мия ги на ръка. Отделно произовдителят твърди, че може да се мият в миялна, така че този дефект е недопустим. Ще им пиша, да видят какво ще кажат, но нямам големи надежди.
Sometimes the same is different, but mostly... it's the same.
Аватар
Rotor
Средно изпечен

Мнение

Много ми харесват тези чаши, главно защото обичам да пия от чаши с тънки стени - тези хем са с тънки стени, хем са изолирани.
Това с тези дупчици наистина е много тъпо - все пак чашите струват доста пари и трябва всичко да е на топ ниво. Не мисля, че дупчиците са за надуване, по-скоро през тях излиза налягането, когато чашата се изработва. Ако ги няма дупчиците, кухината изпълнена с въздух ще се пръсне от високото налягане при нажежаването и разширяването.

Прави ли опити с някаква смола или цианоакрилатно (каноколит) лепило смесено с нещо да затвориш дупчиците?
Аватар
glatzial
Кафе дегустатор

Мнение

Още не съм - мислих с топъл силикон, но искам да ги изчистя хубаво преди да затапя, а не ми се получава чистенето. Дразнещо е, защото на едни други двустенни чаши които имам, над 2 пъти по-евтини от Крувето, са затворили дупчиците със стъкло и не е мръднало. А тука са си ползвали някакво лепило. Китайска работа...
Аватар
Rotor
Средно изпечен

Мнение

glatzial написа:
04 Яну 2021 17:30
Още не съм - мислих с топъл силикон, но искам да ги изчистя хубаво преди да затапя, а не ми се получава чистенето. Дразнещо е, защото на едни други двустенни чаши които имам, над 2 пъти по-евтини от Крувето, са затворили дупчиците със стъкло и не е мръднало. А тука са си ползвали някакво лепило. Китайска работа...

Имам известен любителски опит с горещият силикон и установих, че няма добра адхезия с повечето повърхности, особено когато са гладки и без пори, като стъклото. За сега съм открил, че "хваща" наистина добре върху велпапе (кашон). Може да капнеш една капка върху някоя по-евтина чаша и да видиш дали лесно ще се отдели след, като изстине, но според моите прогнози ще падне от съвсем леко бутване. Все пак може и да не е лоша идея, ако дупчицата е достатъчно широка и си сръчен, може да "шприцнеш" така, че да започне да прави капка от другата страна - така ще се фиксира, като нит чисто механично и ще свърши работа.

Няколко съвета за измиването:
Съвсем случайно ми хрумна, когато исках да измия една каничка на Hario от леко оцветяване образувало се от чая за, който я ползвах над година. Налях я за около час с лек разтвор на Domestos и след това с леко изплакване всичко падна, беше като нова и понеже стъклото няма пори, нямаше и остатъчна миризма. Питах колежките и никоя не знаеше този трик, всички препоръчваха да търкам с разни абразивни гъбички... По-важното обаче е, че съвсем скоро с изненада разбрах, че от Hario знаят за него и дори го препоръчват. В листовката на Drip Pot Wood Neck с който се сдобих наскоро, се споменава, че може да се използва разтвор на белина за почистване на стъклената част, но в никакъв случай да не се ползват абразивни средства.
Може да ползваш спринцовка с по-дебела игла за изплакването...
Сушенето ще е доста по-голямо главоболие, реално не съм сигурен, че имаш замърсяване може и да е просто конденз? Аз бих пробвал след, като см сигурен, че са напълно чисти и изплакнати, да ги пека една нощ във фурната на 50 градуса.

Аватар
glatzial
Кафе дегустатор

Мнение

Впечатлен съм - казаха ми, че ще ми изпратят нови чаши. Дадох адрес - да видим :)
Аватар
Rotor
Средно изпечен

Мнение

glatzial написа:
06 Яну 2021 15:15
Впечатлен съм - казаха ми, че ще ми изпратят нови чаши. Дадох адрес - да видим :)

Питай ги с какво да си залепиш старите, кажи им, че за един прЕател питаш :)

Аватар
glatzial
Кафе дегустатор

Мнение

Мога само да кажа "евала" на Круве - днес пристигна двойка чисто нови чаши, със Спиди, абсолютно безплатно. Дупчиците май са по-добре запълнени от на първите.
Майка ми беше на гости и хвърли око на оригиналните - много ѝ харесаха и каза, че не я притеснява, че са замъглени - опитва се да ги оплючкоса :D