Пекарна за кафе - DABOV Specialty Coffee - София

Препоръки и отзиви за местата от които купуваме кафе, кафе обoрудване и резервни части

Модератори: Gaggia, glatzial

Аватар
man30
Нов потребител

Мнение

Кои кафета харесвате от тази пекарна, аз съм пробвал Vertigo и Diablo, освен цените кафетата са много приятни. :)
Аватар
blazarov
Тъмно изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia v5 + Eureka Mignon
Brasilia Lady + Mazzer Super Jolly

Мнение

Тази сутрин започнах това: Guatemala San Miguel на Дъбов.
Уикенда бяхме във Фабрика Дъга. Доста приятно място и едно от малкото места за пиене на хубаво кафе в София. Другото е Мементо.
Там пих еспресо и много ми хареса - питах ги какво е кафето и беше от това - купих един пакет - хем да сравня как се получава вкъщи в сравнение с профитата.
Първото излезе доста бавно, но не го хвърлих - става за пиене, но нищо общо с това на място. Все пак няма да прибързвам с мнението засега. Ще прецизирам едрината и ще експериментирам с рецептата опитвайки се да намеря този вкус, който ми хареса в заведението.
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
man30
Нов потребител

Мнение

Как е като вкус, нещо характерно има ли в него?
Аватар
blazarov
Тъмно изпечен

Мнение

В заведението ми хареса страшно много. Имаше вкус на шоколад. Не съм добър в усещането и описването на фините нотки, но определено започнах да правя разлика между сортовете и да ги оценявам.
Засега вкъщи на вид екстракцията я докарвам перфектна, но за вкуса има още много място за подобрение. Не че е лош, ама липсват нюансите. Някак вкъщи всички (хубави) кафета са доста подобни.
Все пак в това заведение ако не се лъжа мелят с Anfim Super Caimano и ползват голяма про машина..
Може би така се усеща когато стигнеш предела на оборудването.. или не - по-вероятно това е вътрешното непреодолимо желание за ъпгрейд (харесва ми термина upgraditus от UK/US форумите), което ме кара подсъзнателно да си самовнуша колко е наложително да си купя нова мелачка и/или машина :mrgreen: Спира ме основно факта че сегашния ми сетъп е на няма и 5 месеца :)
Така става като чета форуми и де надъхвам :)
Тези дни ще сложа PID на Силвията, защото подозирам, че шотовете ги пускам на малко по-висока температура и съм дотам с ъпгрейдите на текущата техника.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Vesuvius/Monolith

Мнение

0фф/ Високата температура, много влошава вкуса, особенно когато е само арабика, ще имаш подобрение определено с PID контролера.
главен редактор
Аватар
blazarov
Тъмно изпечен

Мнение

Днес минах през тях :)
Diablo беше първото кафе, което съм правил изобщо като взех Silvia-та.
Както всички новаци със Силвия първите няколко седмици беше голяма драма с кафето докато му хвана цаката, затова реших да повторя сега.
Ethiopia Yirgacheff отдавна искам да тествам също.
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
blazarov
Тъмно изпечен

Мнение

Отдавна се изпиха трите пакета от горната снимка, а не съм споделил мнение.
И трите много ни харесаха!
Diablo - класически еспресо бленд вкус
Vertigo - пак се усеща, че е бленд без характерен открояващ се вкус, но доста по-предизвикателно и специфично. Подозирам, че не малко хора биха го нехаресали или нарекли киселок. На мен супер добре ми дойде като разнообразие и с кеф си го изпихме.
Ethiopia Irgacheff - много добро! Това е от малкото Single Origin, който мога да разпозная на сляпо. В момента пия такова от Домани и е същото, но чувствително по-препечено. На Дъбов определено ми харесва повече.
temp
Светло изпечен
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia/meBarista
Chemex, V60, kalita wave

Мнение

Задължително опитай дъбовата Ethiopia Irgacheff на Хемекс. Това ми е предпочитания начин на приготвяне на цитрусовите африкански кафета.
ManUtd
Зелено кафе
Приготвям кафе с: Gaggia Classic

Мнение

Здравейте. Аз от няколко години пия кафе от Дъбов. За мен това е най-доброто кафе в България, от тези които съм опитвал. Качеството на кафето винаги е високо, изпича се светло, което за моя вкус е прекрасно. Цените за съжаление не са ниски, като за България. Започват от 12-13 лв. за 200 грама и стигат до 80 за някои по-специални сортове. В speciality кафенетата в Европа, в които съм ходил, кафето е по 2 като цена, така че като се върна тук ми се струва евтино. Не винаги е супер прясно изпечено, но и никога не застоява. Обичайно изпичането е направено между 5-6 дни до 3 седмици. Пил съм кафе от Чъкис, Дрека, Коферо и Монте кристо. Вярно е, че при тях кафетата са по-пресни, но са значително по тъмно и неравномерно изпечени. При някои от тях зърната са с различна големина. Като цяло до моя вкус и възможности, след Дъбов най-близко са Дрека, но с интерес ще пробвам и някои от посочените тук пекарни.
toro
Кафе трафикант
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia+Auber pid и Mazzer Major

Мнение

Пуснали са промоция 25% надолу при купуване на годишен абонамент от 12х1кг от кафето на месеца. Излиза по 50лв/кг и отделно подаряват още 1кг етиопско. Доста примамливо, но става голяма сума все пак.