Пекарни за кафе - Coffero/Коферо - София

Препоръки и отзиви за местата от които купуваме кафе, кафе обoрудване и резервни части

Модератори: Gaggia, glatzial

ada
Зелено кафе

Мнение

Така се случи, че мъжът ми ходи да вземе кафе, избрах 2 кафета по сайта, на място обаче първо се е оказало, че наличното в магазина от Хондурас е с друго име спрямо това в онлайн магазина, но продавачът го е убедил, че е същото, а се оказа, че нямат нищо общо. Учуди ме, че не познава кафетата, които продава, до такава степен. Другото, което ме учуди, когато видях опаковката след това, е, че е изпечено преди повече от 2 месеца по етикет. Кафето в другата опаковка (от друг вид) е изпечено преди 3 седмици.

Тъй като тепърва започвам да се интересувам по-сериозно (и преди съм купувала спешълти кафе, но не съм обръщала особено внимание на това кога е печено и цялостно предвид как съм го приготвяла надали щях да усетя особена разлика), не съм сигурна какви трябва да са очакванията ми и дали това не са прекалено дълги периоди, особено 2+ месеца. Предполагам, че наистина е трудно да поддържат разнообразие и прясно изпечено кафе едновременно, но все пак? Ще имам вече едно наум да следя кога е изпечено кафето преди да го купя и е ясно, но все пак искам да се ориентирам какво е реалистично да очаквам като период и над какъв период след изпичането, да се ориентирам към нещо друго (или друга пекарна).
Dimi
Светло изпечен

Мнение

На два месеца след изпичане са вече към края на вкусовите си качества и да го продават на нормалната му цена, не е никак фейър.
3 седмици е супер. Казват, около 7 до 10 дена след изпичане зърната трябва да "почиват", да намалеят газовете и тогава са оптимални за консумиране. И след максимум 3ят месец стават........нещо като твоето Милано за "учене" ;)
gozzoo
Средно изпечен
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia
Baratza Sette 270

Мнение

Не знам как се е случило това. Днес бях там и всичките им кафета са печени в рамките на последните 10 дни. Може да е било объркано написаното на етикета. Да, отскоро предлагат нов вид хондурас. Предишния беше по-добър според мен, но този май е по евтин. Във всеки случай обаче е правилно написан на сайта. Ако са им останали опаковки от предишния може да са дали такава. Случвало ми се е няколко пъти, но винаги са ме предупреждавали и отзад надписват истинското име на кафето.

Аз лично купувам от обекта им в Ринг Мол. Там им е склада и кафето винаги е прясно. Също така може да получите компететно мнене и добра препоръка. За другите им обекти не знам, но може би е по вероятно да има кафе печено по-отдавна.
ada
Зелено кафе

Мнение

gozzoo написа:
21 Ное 2020 19:08
Не знам как се е случило това. Днес бях там и всичките им кафета са печени в рамките на последните 10 дни. Може да е било объркано написаното на етикета. Да, отскоро предлагат нов вид хондурас. Предишния беше по-добър според мен, но този май е по евтин. Във всеки случай обаче е правилно написан на сайта. Ако са им останали опаковки от предишния може да са дали такава. Случвало ми се е няколко пъти, но винаги са ме предупреждавали и отзад надписват истинското име на кафето.

Аз лично купувам от обекта им в Ринг Мол. Там им е склада и кафето винаги е прясно. Също така може да получите компететно мнене и добра препоръка. За другите им обекти не знам, но може би е по вероятно да има кафе печено по-отдавна.

Хубаво е, че сте с положителни впечатления, дано моят случай да е изключение. Но обектът е същия - в Ринг Мол. Там мъжът ми е получил отговора, че кафето е същото, никой не е споменал нищо за различни опаковки, няма никъде нищо дописвано на ръка за друг вид.

Да поясня - бях поръчала Хондурас Маркала, Комса-Сейба, получих Хондурас Монтесилос, Клаве де Сол. Цената е същата. Предвид, че според опаковката е опечено на 17.09, вероятно не само опаковката е изостанала, а и съдържанието. Възможно е и да е грешка при надписването, но тогава е странно, че е объркана и датата на "най-добро до", но знам ли...
Другото кафе (Мексико, Ел Санто) е изпечено на 29.10.

Ето и снимки с датите на изпичане:
Изображение

Както и на информацията за кафето (може да се сравни с информацията на страницата):
Изображение

За мен все пак е леко разочароващо преживяването.

P.S. Реших все пак да изпратя един мейл до Coffero, с описаната ситуация, касова бележка и т.н., ще споделя какъв е техният коментар, когато получа отговор.

Последно промяна от ada на 21 Ное 2020 21:42, променено общо 1 път.
ada
Зелено кафе

Мнение

Dimi написа:
21 Ное 2020 18:21
На два месеца след изпичане са вече към края на вкусовите си качества и да го продават на нормалната му цена, не е никак фейър.
3 седмици е супер. Казват, около 7 до 10 дена след изпичане зърната трябва да "почиват", да намалеят газовете и тогава са оптимални за консумиране. И след максимум 3ят месец стават........нещо като твоето Милано за "учене" ;)

В такъв случай, ще гледам да го оползотворя, преди да се е превърнало в тиква като каляската на Пепеляшка :D:D:D

За срока и аз по подобен начин се бях ориентирала от прочетеното до тук и затова се изненадах доста на тези 2+ месеца, та благодаря за потвърждението, че не е съвсем ок. Писах им, ще ми е интересно как ще го коментират самите те. Не толкова заради тази опаковка, тя ще си замине така или иначе и надали на този етап екстракцията ми ще е достатъчно добра, за да усетя разликата на тези 2месеца, но според отговора бих преценила дали бих пазарувала въобще от тях и за напред.

Dimi
Светло изпечен

Мнение

Да, разбира се, такова нещо може да се случи. Човешко е! Купувал съм и на почти 3 месеца зърна, но аз пия и филтър, а там толерантността към прясност е малко по-голяма..
Това е и философията и същността на специалити кафе. Качество и фейърплей от призводители до потребители. ;)
gozzoo
Средно изпечен
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia
Baratza Sette 270

Мнение

Не се разбра дали сте отворили пакета? Има ли аромат, как става на вкус?

Ако е на 3 месеца все още трябва да има аромат и да става прилично. В никой случай не е извън срок на годност. Това което се продава по веригите е със трайност 12-18 месеца, така че по тези стандарти трябва да е супер :)

Аз лично не бих се притеснил от това, стига да е добър и достатъчно силен аромата. Ако е стария хондурас може да е за добре, защото беше по хубаво от сегашния.

Малко разочароващо е разбира се като се надяваш на съвсем прясно кафе. Предполагам че е станала грешка - или с надписването на датата или някой стар пакет е попаднал между новите. Аз като вземам ги моля да ми дадат от насипното (това което е последно опечено), така няма как да стане подобна грешка.
ada
Зелено кафе

Мнение

Както обещах, пиша какво е развитието. От Coffero са отговорили още снощи, което въобще не очаквах, предвид, че беше събота вечер. Извиняват се и предполагат, че пакет от старата селекция е попаднал при новите, също както и gozzoo предположи. Писаха, че по принцип предлагат кафета, изпечени преди седмица, тъй като в първата седмица още не са оптимално развити за консумация, но да, 2 месеца не е това, което обичайно смятат за прясно.

Като извинение за сгрешеното кафе и това, че е поизостанало, макар и все още в срок на годност ми предлагат един пакет от желаното от мен кафе, както и едно допълнително, по мой избор.

В крайна сметка оставам с добро впечатление от цялата история, защото грешки всеки може да допусне, въпросът е след това как реагира, когато бъдат забелязани, а реакцията тук беше супер бърза, тонът на мейла беше много учтив и премерен, включително и веднага се търси начин за поправяне на грешката.
Аватар
Rotor
Светло изпечен

Мнение

Може този пост да е спам, но приемам ситуацията за напълно нормална - Подобно поведение вече не е явление сред нашите търговци и това е много хубаво. Болшинството от тях, малко по малко са разбрали за съществуването на Интернет (и по-скоро, че Google ще индексира вовеки изпълненията им) и как това може да се отрази положително или отрицателно на продажбите им. Единствено не проумявам, защо няма подобна тенденция и при хотелиерският и ресторантьорският бизнес. Там са толкова закостенели, че нищо не може да ги извади от Балкан Турист манталитета. Все гледат да минат тънко с нещо и са с изключително краткосрочно мислене.
Аватар
glatzial
Кафе дегустатор
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Hedone Honne
Gaggia Classic PID / Ceado E5P
Wacaco Nanopresso / Lido 3

Мнение

Всеки прави грешки, важно е как се преодоляват. Реакцията на Коферо е похвална.
Иначе и тримесечен Хондурас (според мен бай-якото кафе на Коферо) ще е вкусен :) Не му изчезват така рязко вкусовете, но съм съгласен, че не е ок да е на пълна цена.
Sometimes the same is different, but mostly... it's the same.