Демпване/Заглушаване на вибрационни помпи

Споделяме опит с подобренията и модификациите, които сме направили на нашата техника или изработката на нови и интересни проекти свързани с кафето

Модератори: Gaggia, glatzial

Buna_tetu
Зелено кафе
Град: София
Приготвям кафе с: Aero Press/SAB Pratika
Kinu M47

Мнение

Още като купувах моята машина ми направи впечатление, че при пускане на помпата се чува освен нормалната вибрация от Улката и едно ужасно дрънчене. Тогава направих опит с филцови тапички за мебели да обезшумя на някои места корпуса, но нямаше резултат. В немския форум попаднах на един пост, в който се твърдеше, че дрънченето е от твърдите гумени крачета, с които машината е вързана към корпуса - човекът просто ги беше развил и сложил помпата върху парченце строителна вата. На мен това ми се струваше антилогично, нали затова ги слагат на крачета, но като й мина гаранцията на моята, реших да повторя експеримента и взех гофриран дунапрен. Не е готино на вид, но разликата е около 10 децибела /76-80 преди мода, 64-66 сега премерено с ап на телефона/. Не мога да кажа, че субективно ми шуми по-малко обаче поне липсва досадното дрънчене.
Според мен смяна на помпата и регулираща мембрана ще дадат доста по-добър резултат .
Само регистрираните потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Аватар
batkovan
Младши бариста
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47, ceado e8d

Мнение

10 дб надолу от 70тина е супер. Трябва комлексно, за да се усети сборния ефекти - ex4, дунапрен и мембрана и вече със сигурност ще се усети осезаемо.
Аватар
Gaggia
Coffee scientist
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Vesuvius/Honne/Ceado SD

Мнение

Дунапренена кутия за помпата?
кафемашина :coffee::romance-ballandchain:
радо
Средно изпечен
Приготвям кафе с: Brasilia Club; GEM; Mazzer Major;Niche Zero

Мнение

Само внимавайте с тези дунапрени, че помпата може да се нагрее при по-продължително натоварване. Предполагам, че има защо да слагат термо-бушончетата.
Buna_tetu
Зелено кафе
Приготвям кафе с: Aero Press/SAB Pratika
Kinu M47

Мнение

Gaggia написа:
19 Май 2020 20:50
Дунапренена кутия за помпата?

Мислих го, обаче поне при мен ако увия помпата изцяло, на твърде много места вече дунапренът ще опира до медните тръби, а и както Радо отбелязва самата помпа ще се нагрява твърде много. Според тези от немския форум, на по-новите SAB Pratika това било оправено с други крачета от по-мека гума, но честно казано предпочитам да инвестирам време в смяна на помпата и/или мембрана....

радо
Средно изпечен
Приготвям кафе с: Brasilia Club; GEM; Mazzer Major;Niche Zero

Мнение

Комплект нови карачета са 3лв. Не ги изключвай от пробата - и да не помогнат, нищо не губиш.
Аватар
batkovan
Младши бариста
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47, ceado e8d

Мнение

Аз миналата година бях си взел ex4 и преди няколко дни я сложих, като пробвах и да увия помпата в подобен материал(микропореста гума/силикон), който ми остана от проекта с “обличането” на бойлера.

Изображение

Докато беше отворена машината с приложение за телефона измерих 60дб, като телефона беше поставен отгоре на решетката за топлене на чаши.

И понеже шумът идва главно от предадените вибрации към корпуса ми хрумна, да си направя експеримент с “окачеане” на помпата. Ползвах тънка месина (здравина 5кг) и я провиснах, така че да има максимално малък допир с околността. Понеже не се вижда на снимката съм сложил до нея червени чертички>
Изображение

И за (мое)съжаление измерването с телефона върху решетката за подгряване показа с 5дб по-тих резултат 55дб, принуждавайки ме да оставя това некрасиво решение.

Затваряйки всичко и измервайки нивото на дб на същото място(решетката горе) показа покачване с 3-5дб и измерено така се движеше м/у 58-60дб.
От няколко дни съм с този “експеримент” и звукът е такъв на празен ход на помпата>>

Аз чувам разликата отчетливо от преди, даже се изненадвам понеже не съм свикнал да не е шумна. За съжаление не снимах преди това, но примерно на някои от старите ми видеа може да се чуе.

edit: ex4 си е тихичка по принцип, така че и без “експеримента” щеше да е чуваем резултата.