:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Помощ при избор за кафемашина до 1000 лева

Форум за обсъждане на кафемашини

Модератор: Gaggia

dr_chill
Зелено кафе
Регистриран: 02 окт 2019 12:18
Град: София
Отзиви: 5
Рейтинг : 1

Re: Помощ при избор за кафемашина до 1000 лева

Мнение от dr_chill » 07 ное 2019 11:10

@Coffee Супер, това е добро решение. Прегледах за какво става въпрос и може би ще свърши работа с настройка да се пуска 20 мин преди ставане.
Въпрос към всички - дали ще е проблем обаче, ако машината се изключва/включва директно от контакта, а не от ON/OFF бутон,който реално ще стои постоянно в ON положение?

@anto По-скоро съм по двойното еспресо рано сутрин. На работа също не е лошо, но автоматичната JURA го прави доста дълго - става за следобедно. Вариант е каквото правят на някои места - 14гр - 2 чаши - 2 сингъла - едното в мивката. :) Поне така съм чел. Пропилява се кафе естествено, но е workaround така да се каже.

@Gaggia Да, това ще е супер конфигурация. Обаче отива към 2500лв към този момент преди отстъпки. Колко мислиш би била отстъпката, която ще успееш да договориш? Сега в Barshaker.ro Викторията е 3500RON,а Kate-a 4500 RON.
И още един въпрос към теб - това с налягането. Защо е задължително за Викторията? Не трябва ли да се направи същото и при Кейт? Не идват ли на едни и същи барове ? И в крайна сметка и за двата модела при положение, че има манометър не е ли достатъчно да се следи колко бар-а стига и според това да се донаглася меленето за да се постигне оптималното 8-9бар ? Аз поне останах с такова впечатление?
Последна промяна от dr_chill на 07 ное 2019 11:16, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 454
Рейтинг : 1326
Контакти:

Мнение от Gaggia » 07 ное 2019 11:13

И двете са за намаляне на налягането, минаха ми два Lelita 91 и 92 през ръцете и не ми хареса как работят на заводското статично от около 11 бара. Нямам представа каква ще е цената, въпрос на желание от тяхна страна, но обещаха добри отстъпки, чакам отговор.
Благодарили на Gaggia за публикацията:
dr_chill
Рейтинг: 6.25%
:coffee: °C /bar/ sec
dr_chill
Зелено кафе

Мнение от dr_chill » 07 ное 2019 11:29

Gaggia написа:
07 ное 2019 11:13
И двете са за намаляне на налягането, минаха ми два Lelita 91 и 92 през ръцете и не ми хареса как работят на заводското статично от около 11 бара. Нямам представа каква ще е цената, въпрос на желание от тяхна страна, но обещаха добри отстъпки, чакам отговор.
При промяна на налягане, това води ли до нарушение на гаранцията? Могат ли от barshaker да я настроят предварително или не рискуват?

И още нещо исках да питам - относно ESE pods, ще ми трябва pressurized basket, но за тях не е ли нужно и налягане по-високо от 9 бара? Може би рядко бих ги ползвал, но ми е любопитно.
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 07 ное 2019 12:01

За подс най-добре специална ръкохватка с клапан, за другите въпроси директно Баршейкър.
Благодарили на Gaggia за публикацията:
dr_chill
Рейтинг: 6.25%
Coffee
Светло изпечен
Регистриран: 16 дек 2018 21:29
Приготвям кафе с: Grimac Mini, Eureka MCF
Отзиви: 15
Рейтинг : 25

Мнение от Coffee » 07 ное 2019 19:19

dr_chill написа:
07 ное 2019 11:10
Въпрос към всички - дали ще е проблем обаче, ако машината се изключва/включва директно от контакта, а не от ON/OFF бутон,който реално ще стои постоянно в ON положение?
Моята е с такъв контакт и е доста удобно. Преди пиех кафе на работа, но сега си пия вкъщи преди да тръгна и след като се прибера :)

Важно е, че машината трябва да е с механичен бутон за включване, а не с електронен. Тоест трябва бутона да може да се остави включен и след спиране и възстановяване на захранването, машината да си работи нормално.
Има машини с разни енергоспестяващи функции ("благодарение" на ЕС) и те най-често са с друг вид бутони, който се изключват след определено време (уж да пестят енергия). При тези машини трябват модификации, за да се заобиколи тази "енергоспестяваща" функция.

Аз съм се замислил и за ръчна кафемашина от рода на Flair. Там водата (и brew chamber-a) бързо загрява (загряваш водата с термокана) и може да направиш кафе за 5-10 минути. Кафемашинта е преносима (идва дори с калъф за пренасяне) и няма нагревател, който след време да изгори. Pro моделите имат и манометър и може да се следи налягането и да се правят корекции. Като цяло Flair имат добри отзиви и по-добрия модел излиза около 700лв. Минис за някой може да е, че няма steamer и с нея не може да се прави капучино. Също така мину се, че ако трябва да правиш повече от 1 кафе, трябва да се закупи и ползва втори "brew chamber", защото не можеш бързо да използваш наличния (трябва да се измие и пак да се подгрява).
Потребителски аватар
martin76
Светло изпечен
Регистриран: 23 яну 2019 15:47
Град: Русе
Приготвям кафе с: Lelit Anita 042 emd
Отзиви: 11
Рейтинг : 41

Мнение от martin76 » 07 ное 2019 20:01

Gaggia написа:
статично от около 11 бара.
Как го мериш това? Моята като я пусна прави 11 бара и когато кафето почне да тече пада и задържа на 9 бара.
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 07 ное 2019 20:32

Статичното налягане се мери със сляпа цедка т.е нищо не протича през групата.
dr_chill
Зелено кафе

Мнение от dr_chill » 10 ное 2019 19:55

Интересно, че при Кейт-а не виждам никаква индикация на каква степен се смила кафето ?
При Анитата например при завъртане на степента се мести и самия капак на мелачката където има отбелязани числа … 1,2,3 и т.н.
Докато при Кейт капака е квадратен/правоъгълен и никъде няма числа. Това не е ли малък проблем докато се намери правилната степен, като се сменят кафета например доста по-лесно е да се отбележи някъде(или запомни) на каква степен е било смелено и просто да се настрой вместо отново да се търси уместния сетинг.

Например някоя Лаваца я меля на 2.5 степен , това лесно ще се види на Анита. Като сменя с друго кафе което меля на 2 и после върна на Лаваца ще знам лесно правилната настройка. Ако обаче същото го правя на Кейт трябва малко да гадая и съответно да пилея кафе и може би нерви докато разбера.
Как мислите ? Струва ми се малко недомислено това?
Потребителски аватар
batkovan
Бариста
Регистриран: 13 ное 2018 22:22
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47
Отзиви: 439
Рейтинг : 367

Мнение от batkovan » 11 ное 2019 21:34

martin76 написа:
07 ное 2019 20:01
Gaggia написа:
статично от около 11 бара.
Как го мериш това? Моята като я пусна прави 11 бара и когато кафето почне да тече пада и задържа на 9 бара.
Не е ли много, то всичко е относително, но пробвай със сляпата цедка да я настроиш на 9 макс да отваря вентила.
r12324
Нов потребител
Регистриран: 17 ное 2019 13:13
Град: Sofia
Приготвям кафе с: Electrolux Lavazza A modo MIO
Отзиви: 0
Рейтинг : 0

Мнение от r12324 » 17 ное 2019 20:59

Здравейте,
И аз съм в темата за машина... триумя се между ... До преди 2 дни обаче се двоумях между Rancilio Silva и Гаджия класик от Геник... изглежда да е старият модел - има всичко без PID контрол, не ми стана ясно с термоблок или е от бойлера за топла водата за парата?! Предполагам че е от бойлера

След като изчетох постовете в този форум, обърнах внимание и на ЛИЛИТ и стана драмата.
Колегата с постна темата да ли е приключил с избора има ли вече отзиви?
При мен се оформи вътрешно дерби :Anna - PL41TEM или Grace PL81T или Victoria - PL91T
Съща така че чудя за вградена мелачка ако е с вградена мелачка Kate PL82T
Отговори

Върни се в “Кафемашини”