:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Първа кафемелачка за аматьори?

Обсъждане на всички видове кафемелачки

Модератор: Gaggia

sakuraki
Нов потребител
Регистриран: 10 юли 2019 08:58
Приготвям кафе с: Gaggia Classic
Отзиви: 0
Рейтинг : 0

Първа кафемелачка за аматьори?

Мнение от sakuraki » 12 юли 2019 08:45

Здравейте! Преди месец си купих Gaggia Classic и бях много щастлив. Веднага започнах с цедката без налягане, но се оказа, че всички кафета от магазините са много едри и кафето излиза страшно бързо. Вкъщи имам една мелачка за подправки и с нея мелих кафе, но става много горчиво. Та решихме с жената да си вземем една кафемелачка, за да не прахосваме кафето. Пием средно по 2-3 кафета на ден през седмица, а събота и неделя малко повече. Мястото в кухнята е доста ограничено и няма възможност за голяма мелачка.
Цената, която може да отделим е до 350-400лв най - много. До момента сме се спрели на няколко модела
ISOMAC MACININO PROFESSIONALE, която я намирам за около 320лв в ибей. Малка и практична, но с малки ножове 38мм.
Gaggia MDF V1 - 300лв

и втора ръка евентуално EUREKA MIGNON?
Какво бихте ме посъветвали?
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 384
Рейтинг : 1061
Контакти:

Re: Първа кафемелачка за аматьори?

Мнение от Gaggia » 12 юли 2019 09:08

Здравей и добре дошъл, за този бюджет аз съм твърдо за втора употреба. За 300-400 лв може да се взема прилична мелачка, ръчната вариант ли е?
:coffee: °C /bar/ sec
sakuraki
Нов потребител

Мнение от sakuraki » 12 юли 2019 10:22

Благодаря за бързия отговор! Ами жената нещо не иска ръчна и някой път бързаме и няма време да мелем. Купихме си една delongi, която беше отврат и изхабихме едно Richard кафе с нея. Пробвах на познат gaggia mdf и не беше много ситно, но той каза, че нищо не е пипал по нея от доста време и може да е изхабена. Втора ръка каква бихте ми препоръчали за тази сума? Като се има в предвид, че мислим и bottomless филтър да ползваме нататък.
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 12 юли 2019 10:38

Ако трябва да е по компактна ето няколко примера; Gaggia MDF(100-150 лв), Rancilio Rocky(200-250 лв), Eureka Mignon(250-400 лв). Но при пазара втора ръка винаги може да се появи нещо интересно и неочаквано като марка модел, трябва да се следи, тук във форума имаме една полезна тема в която споделяме добри обяви.

Ето нещо добро за 300 лв, ако се махне бункера, не е толкова голяма.
https://www.olx.bg/ad/avtomatichna-kafe ... 42c9df08c3
sakuraki
Нов потребител

Мнение от sakuraki » 12 юли 2019 11:03

Да тази я гледах и ме грабна, но не бях сигурен за нея. Обаче жената тъй като е фен на минималистиката и тази малката Isomac Macinino дали става изобщо за нещо с тези 38мм ножове, за да мога да и покажа мнения от хора, които разбират,че не е ок за тези пари? Иначе май за сега аз съм се спрял на eureka mignon.
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 12 юли 2019 11:28

Нямам мнение за тази мелачка, но едва ли е кой знае какво, 38мм конусни ножове, слабичък мотор 100W и предвид че е само 3кг, сигурно металът е само отвън. За Миньона, много здрава кафемелачка, супер компактна и става за еспресо.
anto
Зелено кафе
Регистриран: 03 дек 2018 12:59
Град: Варна
Приготвям кафе с: Lelit Anna PL41EM, Eureka Mignon, Motta Tamper brown 57mm.
Отзиви: 1
Рейтинг : 19

Мнение от anto » 12 юли 2019 13:35

Търси Миньон, аз съм много доволен от моята. Меля си и единични дози. Освен това, дълго време няма да ти се налага да я сменяш, ако въобще ти се наложи някога и лесно ще я препродадеш.
Bivola
Светло изпечен
Регистриран: 18 дек 2018 14:48
Град: София
Приготвям кафе с: Gaggia New Baby 06
Nuova Simonelli MDX
Отзиви: 13
Рейтинг : 48

Мнение от Bivola » 12 юли 2019 21:08

IMG_20190210_143901.jpg
Миньонът е перфектния вариант за компактна домашна кафемелачка, но излизат много рядко на вторичния пазар. Аз след дълго търсене се спрях на т.нар. големи професионални мелачки(СимонелиMDX) и просто и махнах бункера. На негово място сложих едно по-голямо шише от витамини, на което отрязах дъното, с гърлото надолу.
На практика заема същото място като един Миньон.
IMG_20190210_143840.jpg
Снимките са стари и шишенцето още не е сложено, но се вижда какво място заема мелачката.
Само регистрирани потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
sakuraki
Нов потребител

Мнение от sakuraki » 13 юли 2019 15:04

Да изглежда не много голяма наистина. Дебна сега сайтовете и ако изскочи някоя хубава ще взимаме. Намерих една ръчна мелачка вкъщи и пробвах с нея. Ето клип как става кафето. Това е 17гр точно преместено, според вас как е екстракцията?
Потребителски аватар
batkovan
Бариста
Регистриран: 13 ное 2018 22:22
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47
Отзиви: 363
Рейтинг : 316

Мнение от batkovan » 13 юли 2019 20:44

На мен добре ми изглежда. Кафето обаче е важното - някои не правят добри на вид екстракции, но са пък по-вкусни(примерно етиопските), от други които правят перфектни екстракции. И от много фактори зависи добрата на вид екстракция - кафето колко е плътно има с по-твърди зърна, реколтата от коя година е, кога е печено, степента на печене, с какви ножове се мели са главните.
Отговори

Върни се в “Кафемелачки”