:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Isomac Millennium

Форум за обсъждане на кафемашини

Модератор: Gaggia

petarned
Светло изпечен
Регистриран: 26 дек 2018 17:26
Град: Варна
Приготвям кафе с: Isomac Millennium
Anfim Best on-demand mod
Отзиви: 18
Рейтинг : 93

Isomac Millennium

Мнение от petarned » 25 май 2019 11:58

След като се чудих и маех дали да се изкача на следващото стъпало в кафемашините след Gagia Classic и дали да е Е61 с НХ или единичен бойлер, то съдбата реши вместо мен. В Ebay попаднах на обявен като дефектен Isomac Millennium с неработещ контролер за автоматично пълнене. Четох няколко дни за машината, която вътрешно е идинтична с Isomac Tea. Оригиналните контролери се намират трудно и са с доста висока цена, така че след ровене в чужди форуми реших да имплантирам Gicar. Участвах в търга и успях да я спечеля на добра цена. Германецът я изпрати до БГ и тя пристигна благополучно за 5 дни.
Като отворих кашона вътре намерих това, което и очаквах. Машинката е в добро визуално състояние с дребни забележки по корпуса от дебела ламарина 2мм. Контролерът беше разкачен и да съм сигурен, че само той е проблема направих няколко теста с пълнене на бойлера, проба на нагревателя, работа на клапани, че даже и кафе успях да си пусна :D
Наистина се оказа, че само контролера е излязъл от строя. Допълнително реших да сменя и контролните лампички, въпреки,че само една не работеше, тази показваща, че машината е включена. Бърза поръчка към Комбина бар, а през това време последва почистване, сваляне на крановете и профилактика. Частите вече са при мен и са сменени.
Воаля, машината тръгна от раз :happy-partydance: Всичко си работи.
Последва почистване на главата с препарат и сляпата цедка, декалциране на цялата система с лимонтозу.
Време е и за първото кафе. :coffee: Странно, но се получи добър резултат. Кафето е с повече каймак и някак по “кафено” от това на Gagia. Доволен съм от машината.
Пробвах и парата, но в тази дисциплина не съм добър, така и не му сванах чалъма още на Класика. Ще се пробвам, с опити става :D
Сега е наред монтажа на манометър за налягането на водата за приготвяне на кафе и сглобяване на ламарините.
Машинката е класи над Gagia Classic, въпреки че моята е доста подобрена, но за това съм писал в друга тема.
Много съм доволен за сметка на жената :lol: Тя като видя какъв куфар е каза да си я сложа в мазето. Все пак е добра жена и ми отдели малко местенце вкъщи, на което ще трябва да си направя кът за :coffee:
40148781-ACDA-4AC7-9422-7B6A87523371.jpeg
2C269CBB-B517-4301-958F-00FCBA08AC65.jpeg
E64C19BD-E0C7-4553-8B7E-3B6FE0D9D1CD.jpeg
A0E5D5B1-3B6E-4778-8254-211E7FF0BA8A.jpeg
Ето и първото ми кафе. Има какво да се желае, но вкусът ми допада много.
C88E7A29-0FCF-4134-8B66-A3B463C64623.jpeg
Само регистрирани потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Благодарили на petarned за публикацията (потребители 7):
batkovantoroNorPlamen11радоglatzialИван Вълков
Рейтинг: 46.67%
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 384
Рейтинг : 1061
Контакти:

Re: Isomac Millennium

Мнение от Gaggia » 25 май 2019 12:07

Честито, много здрави машинки са това, произвеждани са под различни имена. Едва ли има нещо което да не може да се поправи или замени по нея. Макар и да е HX постигах перфектни резултати с моята.
:coffee: °C /bar/ sec
petarned
Светло изпечен
Anfim Best on-demand mod

Мнение от petarned » 10 юли 2019 20:51

Италианска му работа. Така и не измислиха кафемашина, която да няма какво да се бърника :confusion-shrug:

Моята работа е заради копче, балтон.
В Ebay спечелих търг за два крана, за пара и гореща вода от ECM Mechanika IV на невроятната цена от 1,50€ броя. И понеже са с монтирани на тях парова тръба и чучур, за разлика от оригиналните на моя Isomac, реших, че ще ги ползвам. Поръчах си и нови парова тръба и то Cool Touch, както и нов чучур за топла вода от Холандия на стойност около 60 €, със всички пружинки, о- рингчета, тефлонови шайби и доставка.

Днес монтирах крановете, а вдругиден пристигат другите.
1E4A6205-5C30-4ED7-9351-EC4F9192EE4C.jpeg
DB8D59F0-ADCA-497B-9822-82223964EF5F.jpeg
A1019815-BF4F-4B31-93B7-AA7851EA5C29.jpeg
Видимо машината се отвори, изглежда доста по-добре. Врътките са по-големи и така изнесени напред е по-удобно за боравене с тях. С оригиналните често се парих на главата, оставаха някак назад. След монтажа на паровата тръба и чучура ще изглежда още по-добре.

Остава ми следваща стъпка да изолирам бойлера със силиконова гъба и приключвам с човъркането по нея. Уж така си мисля :D

Остават ми два отвора от премахнатите оригинални парова пръчка и чучура, та се чудя дали да не монтирам по едно LED-че, което да свети надолу :)
Благодарили на petarned за публикацията (потребители 2):
NorPlamen11
Рейтинг: 13.33%
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 10 юли 2019 20:59

Като знаем предишната ти машина и тази няма да остане в покой, а определено италианската инженерна мисъл ни остава поле за развитие.
petarned
Светло изпечен
Anfim Best on-demand mod

Мнение от petarned » 11 юли 2019 17:59

Днес ново десет. Така и така машината е без странични капаци, реших да сложа един кран на изходящата тръба от групата. Поставен и при входа й към бойлера.
99FEE8C7-4B15-4114-9DCF-9E924DDD5E12.jpeg
Четох доста за поставянето на ограничител на тръбите от бойлера към групата. Целта е да се намали потока на водата, която циркулира и затопля групата за да не се прегрява главата при продължителен покой.

Ползват се втулки с различни диаметри, които намалят сечението. Наложено е мнението, че е по-добре да се поставят на изходящата /долна/ тръба от групата. Недостатък е, че за да се сменят трябва да се демонтира.

При мен имаше възможност за монтаж на мини кран 3/8”. Чрез затварянето и отварянето ще мога лесно да експериментирам, т.е. ще променям сечението без демонтаж.

Отзиви ще дам след като си поиграя.
Благодарили на petarned за публикацията (потребители 2):
GaggiaPlamen11
Рейтинг: 13.33%
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 11 юли 2019 18:27

Това е интересно, чакаме отзиви.
petarned
Светло изпечен
Anfim Best on-demand mod

Мнение от petarned » 11 юли 2019 20:20

Идеята ми е да настроя потока така, че при продължителен покой температурата на групата да е около 94 градуса. Ще си поиграя и с настройката на пресостата за да нямам първоначална температура при флъш над 100 градуса.

Намаляването на потока влияе върху първоначалното нагряване както и на времето на възстановяване между две кафета. Трябва да се търси баланс между всички компоненти. Може да се окаже, че фабричните настройки са най-оптимални.
радо
Светло изпечен
Регистриран: 03 фев 2019 15:53
Град: София
Приготвям кафе с: Brasilia Club; Isomac Tea; Mazzer Major
Отзиви: 45
Рейтинг : 31

Мнение от радо » 12 юли 2019 13:40

Желая успех, но от личен опит, със сферичен кран много трудно се правят фини настойки на дебита. Евентуално, може да пробваш да сложиш там някое от старите кранчета за парата.
petarned написа:
11 юли 2019 20:20
Идеята ми е да настроя потока така, че при продължителен покой температурата на групата да е около 94 градуса. Ще си поиграя и с настройката на пресостата за да нямам първоначална температура при флъш над 100 градуса.

Намаляването на потока влияе върху първоначалното нагряване както и на времето на възстановяване между две кафета. Трябва да се търси баланс между всички компоненти. Може да се окаже, че фабричните настройки са най-оптимални.
Благодарили на радо за публикацията:
petarned
Рейтинг: 6.67%
Отговори

Върни се в “Кафемашини”