:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Fiorenzato F4E Nano

Ревюта от потребители на форума относно определени модели кафемашини и кафемелачки, както и различни видове оборудване свързано с кафето

Модератор: Gaggia

ManUtd
Нов потребител
Регистриран: 16 мар 2019 09:15
Град: София
Приготвям кафе с: Gaggia Classic
Отзиви: 3
Рейтинг : 4

Fiorenzato F4E Nano

Мнение от ManUtd » 16 мар 2019 17:52

Здравейте, колеги. Съвсем скоро се сдобих с кафемелачка Fiorenzato F4E Nano, затова реших да споделя това, до което достигнах като информация, както и малкото ми лични впечатления.

Това е първата ми кафемелачка, така че нямам база за сравнение. Работил съм съвсем малко с Rancilio Rocky, но наистина малко, затова не мога да направя в момента адекватно сравнение между двете. Имам кафе машина Gaggia Classic и от няколко години пия "speciality" кафета. Горе-долу откакто започнах исках да си купя сносна мелачка, защото в доста форуми изчетох, че тя е основата на доброто еспресо. Както и че с хубава мелачка и посредствена машина се получават по-добри резултати, отколкото с посредствена мелачка и хубава кафемашина.
Та по същество. Основните критерии при покупка бяха цена до около 1000 лв. и по възможност да е закупена от България, за да имам гаранционно и следгаранционно обслужване. Първоначално се бяха насочил Barazza Vario, която на нашия пазар по неизвестни за мен причини се предлага под името Malhkoning Vario. Като цяло по повечето ревюта я дават като една от най-добрите или най-добрата домашна мелачка до 1 000 лв. за еспресо, която постига резултати като по-висококачествените кафемелачки и при излизането си е била gamechanger. Случайно обаче попаднах на Fiorenzato F4E Nano, която отговаря на горепосочените изисквания и се заинтересовах. Основните характеристики са:
- 58 мм. ножове 58 - четох, че по-големият диаметър на ножовете е предпоставка за по-добро качество на смилането;
- Във форуми пише, че е настройката на смилане е stepless. Последното не знам защо, при положение, че има ринг с 11 степени, но предполагам, че е вярно, тъй като рингът е същия като на Mazzer mini, която мелачка също се води stepless.
- 250 гр. резервоар за кафе
-тъчдисплей с възможност за запаметяване на: 1. Единична доза, 2. Двойна доза, 3. Ръчно смилане. По време на смилане изписва колко време продължава смилането;
-височината с поставения резервоар за кафе е около 51 сантиметра;
-тежи 11 кг.
-Има различни цветове: Сиво, два вида черно, два вида бяло и червено. Аз избрах сив.

Няма да пиша от кой магазин я закупих, защото не знам какви са правилата на форума, само ще напиша, че е една от големите вендинг фирми. Марката е италианска и съществува от много години. Оказа се, че в България практически липсва информация за нея, а в чуждестранни сайтове не е твърде много. Проучването ми показа, че отзивите на потребителите са преобладаващо добри (почти на 100%), моделът е сравнително нов- може би е пуснат на пазара преди около 5 години. Не съм срещал мнение на потребител, който се оплаква, че мелачката му е дефектирала. Срещат се хора, които пишат, че са имали Barazza Vario, преминали са на Fiorenzato F4E Nano и са доволни, като я считат за стъпка нагоре, защото качеството на кафето им се е подобрило. Като позитиви навсякъде се пише, че машината работи тихо, чисто, смила кафето пухваво, без да прави буци. Като негатив се отбелязва бавното смилане. Доклкото разбирам кафемелачката е в класа на Mazzer Мини, но на дъмпингова цена. Не съм попадал на сравнение между двете, но предполагам, че Mazzer e по-добра, което се отразява и на цената, разбира се.
Виждам, че в много търговски обекти в България има Fiorenzato F64, която представлява по-голяма версия на обсъждания тук модел. По мое мнение F64 е за заведение, защото е твърде обемна. В едно от speciality кафенетата в София имат F64 и ги попитах за мнение. Казаха, че не са имали проблеми, но почистването е трудно, защото като се отварят дисковете било неудобно, освен това след почистване се размества калибрацията и не отговаря на това, на което си свикнал. Това за малко да ме откаже от мелачката. Впоследствие обаче разбрах, че посоченото важи за почти всички мелачки. Има доста видеоклипове как става почистването - идентично е при различните марки. Така че притесненията ми отпаднаха. Освен това разбрах, че във въпросното кафене предлагат продажба на Malkhoning Vario и се опитаха да ме убедят, макар и ненатрапчиво, че последната е по-добър избор за вкъщи, защото е по-лесна за подрръжка и постига добри резултати.
След като взех машината впечатленията ми са отлични. Идва добре опакована. Машината е масивна, изработена от метал. Коша за кафе има нещо като чоп за единична доза. Лесно се монтира и демонтира. Превключването на степените на смилане изисква хващане с две ръце, ако си по-слаб, но в никакъв случай не е трудно. Не мога да кажа дали машината е тиха, защото нямам никакъв предишен опит. На мен ми се струва нормална - в смисъл, не е шумна, но не е и напълно безшумна. Включва се много бързо. Копчето за включване е изключително стабилно, щрака, върти се подобно на стар бойлер и на мен това ми доставя удоволствие, защото в последните години ми писна от леки и некачествени копчета, които изглежда, че ще паднат всеки момент. Това, което се пише по форуми, че машината мели бавно е вярно. 18 гр. кафе се смилат за около 14-15 секунди. Виждам по клипчета, че другите мелачки го правят за около 4-5 секунди. В този смисъл машината не става за основна в малко кафене предполагам. За нашето домакинство, в което се пият до 4 кафета на ден, е идеална. Смилането ми се струва добро, кафето, както пишат, е пухкаво и няма буци. За сравнение - Rancilio Rocky, с което съм работил прави доста повече буци и при смилане работи много по-мръсно.
Фиоренцатото F4E Nano работи чисто. Цели точно портафилтъра, без да пада нещо по тавичката отдолу. Може би горе написах, че има таймер, който отброява времето, което отнема смилането. Единичната и двойната доза се програмират като време според желанието на потребителя.
В заключение мога да кажа, че изобщо не съжалявам, че избрах тази кафемелачка. Качеството на еспресото, което пия, се подобри, ако не драстично, то поне значително. Изглежда много по-добре, вкусът и освежаването са много, много по-добре от преди. Машината изглежда солидно, има поддръжка в България и за цената си до 1000 лв. смятам, че е попадение. Надявам се да съм бил полезен и на други с този пост.

Извън темата да отбележа, че случайно наскоро разбрах, че в друга голяма вендинг фирма се предлагат кафемелачки Eurека, които също са доста познати и популярни. Има и модел, който е около 1000 лв. и е с по-големи ножове. Тъй като вече се бях навил на Фиоренцато и бях направил сериозно проучване, не се занимах подробно с проучване конкретния модел на Eureka.

Поздрави
Благодарили на ManUtd за публикацията (потребители 3):
GaggiaRistrettoИван Вълков
Рейтинг: 25%
Отговори

Върни се в “Ревюта на кафемашини, кафемелачки и кафе оборудване”