:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Топлообменник(HX с е61) vs единичен бойлер(е61) с ПИД

Форум за обсъждане на кафемашини

Модератор: Gaggia

Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 345
Рейтинг : 913
Контакти:

Re: Топлообменник(HX с е61) vs единичен бойлер(е61) с ПИД

Мнение от Gaggia » 12 мар 2019 23:04

Двубойлерните машини работят и с изключен паров бойлер, общо взето няма смисъл, най-евтината двубойлерна смислена машина е ACS Minima.
:coffee: °C /bar/ sec
Coffee
Зелено кафе
Регистриран: 16 дек 2018 21:29
Приготвям кафе с: Grimac Mini, Eureka MCF
Отзиви: 4
Рейтинг : 19

Мнение от Coffee » 12 мар 2019 23:26

glatzial написа:
12 мар 2019 22:58
Gaggia написа:
12 мар 2019 22:19
Е61 има нужда от бойлер за термосифона, следователно няма съвместимост с термоблока.
точно това имах предвид. Добре, а някаква разработка с "псевдо" двубойлерна, дали няма? Демек да се използва бойлерът за пара за загряване на блока, а водата за кафето да минава през термоблок - де факто бойлер за кафе да няма. По този начин може да се влезе в ценови сегмент над HX, но под dual boiler. Разбирам, че отивам в сферата на фикцията.
Подгряването на блока може да става и с нагревател в самия блок (тоест да не се изполва вода). Сигурно са мислели за такива модели, но може да са стигнали до извода, че dual boiler ще е по-добре за малко по-голямата цената.

Има няколко модела с подгряване на самата глава, което уж води до по-голяма стабилност, уж имитиращи наситените/saturated групи.
Потребителски аватар
batkovan
Бариста
Регистриран: 13 ное 2018 22:22
Град: Варна
Приготвям кафе с: Gaggia classic GE, kinu m47
Отзиви: 303
Рейтинг : 257

Мнение от batkovan » 13 мар 2019 08:54

glatzial написа:
12 мар 2019 22:58
..Демек да се използва бойлерът за пара за загряване на блока, а водата за кафето да минава през термоблок - де факто бойлер за кафе да няма.
Интересно решение ще е да имаш вода на примерно 140 градуса готова за пара, а да подгряваш отделно водата за кафето с термоблок. Освен ако не се търси резултат да се прави кафе винаги с непрестояла в бойлер вода. По-добре май бойлера да е за подгяване на групата и за кафе, а термоблока допълнително донагряване за пара. Между другото слеър ползват май подобна идея с термоблок, наричат я Vaporizer™ (compact super-heater). Изображение

Наситената група с бойлер за кафето, а този термоблок донагрява до температурата за пара. Макар че той нагява до много по-висока температура от нормално за пара - 177 по целзии. Наричат го superheater.
А superheater прави това на парата >>

Благодарили на batkovan за публикацията:
glatzial
Рейтинг: 7.69%
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 13 мар 2019 09:01

Когато е суха "парата" е плюс, тоест да не е примесена с кондензирали пари. Има двубойлерни машини като Profitec 600 с паров бойлер на 2 бара.
радо
Светло изпечен
Регистриран: 03 фев 2019 15:53
Град: София
Приготвям кафе с: Brasilia Club; Isomac Tea; Mazzer Major
Отзиви: 33
Рейтинг : 23

Мнение от радо » 14 мар 2019 17:33

Ето го, те китайците са го измислили вече :) бойлер + термоблок

https://www.ebay.co.uk/itm/ITOP-15-Bar- ... Sw0lNch2bI
Благодарили на радо за публикацията:
glatzial
petarned
Зелено кафе
Регистриран: 26 дек 2018 17:26
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2008 mod+PID
Anfim Best on-demand mod
Отзиви: 7
Рейтинг : 46

Мнение от petarned » 25 мар 2019 16:57

И аз се колебая между HX и PID, при избора на машина с Е61.
За PID машина съм се спрял на ECM Classika PID, 0,75l бойлер от неръждаема стомана, компактна.
При топлообмениците избора е по-голям.
Сутрин правя четири кафета, но не последователно и едно лате, ако моето може да се нарече такова :D Жената от кога си чака сърцето, но уви :(
За моята употреба машина с PID ми се струва по удачна.
Не съм сигурен само в качеството на парата, дали се доближава до тази от топлообменник.
Иначе за заигравките с температурата е ясно коя е за предпочитане. И липсата на флъш не е за пренебрегване.
Важен е и крайния резултат - вкус и повторяемост.
Каквото и да реши човек, все ще съжалява :lol:
Gaggia Classic ми е достатъчна, но с тоя алуминиев бойлер и Алцхаймер ....
Затова съм се насочил и към бойлер от неръждаема стомана.
Потребителски аватар
batkovan
Бариста
Регистриран: 13 ное 2018 22:22
Приготвям кафе с: Gaggia classic GE, kinu m47
Отзиви: 303
Рейтинг : 257

Мнение от batkovan » 25 мар 2019 18:09

Абсолютно и аз така. За това и я отворих тази тема. Освен алцхймера и вкуса е малко странен на горещата водата от алуминиевия бойлер от gaggia, мен специално не ми допада. Тогава се разтърсих за здравословни монтажи и стоманените бойлери и ECM кафемашините ми се появиха на радара. Немски дизайн, гледах отвътре и ми хареса как си правят пътищата и оползотворяват пространството. Само че, ако говорим нали за здравословния ефект - освен бойлера и е61 групата(и тя е от стомана) тръбните пътища пак са си медни(понеже медта и сплавите и пак не са ок, не говоря за вкуса). Няма пълно щастие :). Но да това е общо взето и избора при мен ECM Classika PID или Rocket Appartamento(те пък си поникелират бойлерите, но колко ще държи това покритие незнам). Хубавото пък на HX дизайните е, че поради дългият флъш водата за шота ти е току що дошла от резервоара , тоест няма престояване в бойлера с дни и преваряване n на брой пъти като при бойлер с PID. Още не мога да реша и затова чакам :) .
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Контакти:

Мнение от Gaggia » 25 мар 2019 18:13

ECM Classica PID ми се вижда безумно скъпа, за тези пари се взима двубойлерна ACS Minima, изцяло от неръждаема стомана, конструкция и бойлери. На ЕCM и Profitec мисля че само гъбата е от неръждаема стомана, самата глава е месинг. Моята ACS Vesuvius е с пътища от неръждаема стомана, което се доплаща доста при сглобката.

https://www.elektros.it/us/en/Minima.html
Благодарили на Gaggia за публикацията:
batkovan
petarned
Зелено кафе
Регистриран: 26 дек 2018 17:26
Приготвям кафе с: Gaggia Classic 2008 mod+PID
Anfim Best on-demand mod
Отзиви: 7
Рейтинг : 46

Мнение от petarned » 25 мар 2019 19:52

Gaggia написа:
25 мар 2019 18:13
ECM Classica PID ми се вижда безумно скъпа, за тези пари се взима двубойлерна ACS Minima, изцяло от неръждаема стомана, конструкция и бойлери. На ЕCM и Profitec мисля че само гъбата е от неръждаема стомана, самата глава е месинг. Моята ACS Vesuvius е с пътища от неръждаема стомана, което се доплаща доста при сглобката.

https://www.elektros.it/us/en/Minima.html
Ще си имам проблеми с жената. Ще трябва да скося плота под 45 градуса за да ми пасне ACS-то :D

Quick Mill QM67 PID е с два котела
https://www.elektros.it/bg/en/coffee_ma ... 7-pid.html

За HX ми допада Quick Mill Rubino
https://www.elektros.it/bg/en/coffee_ma ... white.html

Другата е ECM Mechanika Slim. Но вече ми идва скъпичка, все още не съм узрял :D
https://www.elektros.it/bg/en/coffee-ma ... _slim.html

Мнение от Gaggia :bow-blue:
Потребителски аватар
glatzial
Тъмно изпечен
Регистриран: 07 мар 2019 17:52
Град: София
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Ceado E5P
Отзиви: 110
Рейтинг : 103

Мнение от glatzial » 26 мар 2019 08:40

@petarned тоя сет видя ли? https://www.coffeeitalia.de/vbmdomobarj ... doe5p.html
Coffeeitalia има спорна репутация, но аз рискувах - днес ще си го взема от DHL - пристигна най-после в София.
Също не знам дали си видял, но Gaggia предлага една страхотна Wega за 1800лв в секцията продава (нова е над 4к). Тя е с HX, може да се връзва към течаща вода и е 33см широка.
Отговори

Върни се в “Кафемашини”