:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Какво кафе да използвам във вкъщи?

Място където може да обсъждате различните видове кафе, сортове, начин на изпичане и всичко свързано с това

Модератор: Gaggia

toro
Кафе трафикант
Регистриран: 13 яну 2019 15:10
Град: София
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia и Lido 2
Отзиви: 123
Рейтинг : 221

Re: Какво кафе да използвам във вкъщи?

Мнение от toro » 31 яну 2019 09:09

Ще ходя до Мадрид и набелязах един магазин от 1890 година, има много отзиви за него в нета, в главния им магазин, който е от 1890 кафето се пече 24-48 часа преди продажбата, като същия е в рекордите на Гинес, като магазина продал най-много кафе уж, имат сертификат.

Имат няколко вида, но се чудя какво да взема или да карам наред.
Знам, че от магазин до магазин има разлика, но все пак някой ако даде някой съвет ще е добре. Обичам кафета, които не са горчиви, макар арабиките като цяло не са и да не са кисели. Колкото по-силен вкус има, по-добре.
Сайта е само на испански, но имената се разбират.

https://www.lamexicana.es/4-café-premium

1. Гватемала-мито
2. Етиопия Mocca Sidamo от зоната на град Kaffa.
3. Колумбия Nariño Supremo El Tambo мито, отглеждано на 2200м. Това им е като върха на сладоледа, произвеждало се много малко от това кафе-250 чувала.
4. Кения AA Plus, уж било с много силен вкус.
5. Indonesia Java Wib Jampit, мито, 1200м
6. Zambia Kasama Estate AAA(не бях срещал с три А-та), вид Bourbon и Catimor, 1400м. Това кафе явно е по-специално, понеже има и тази графика.
Capturecafe.JPG
3 и 6 са сигурни ми се струва.
Само регистрирани потребители могат да преглеждат прикачените файлове.
Благодарили на toro за публикацията:
Gaggia
Рейтинг: 6.25%
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 454
Рейтинг : 1326
Контакти:

Мнение от Gaggia » 31 яну 2019 09:29

@toro Добри цени , вземи и за нас по един пакет за проба :)
:coffee: °C /bar/ sec
toro
Кафе трафикант

Мнение от toro » 31 яну 2019 09:44

Gaggia написа:
31 яну 2019 09:29
@toro Добри цени , вземи и за нас по един пакет за проба :)
Нямам място..чекираните куфари са златни вече.
Може да се организирате, ако се съберете 2-3 и да взема приорити, там са малки чанти-куфари по 10 евро, не знам дали са останали за понеделник, когато се връщам, но е вариант.
Утре заминавам и ако се разберем нещо, бих донесъл.
Потребителски аватар
batkovan
Бариста
Регистриран: 13 ное 2018 22:22
Град: Варна
Приготвям кафе с: Bezzera Unica PID, kinu m47
Отзиви: 439
Рейтинг : 367

Мнение от batkovan » 31 яну 2019 11:02

Аз за Catimor бях слушал, че и има кофти вкусови качества. Хибрид между високо продуктивната Caturra и устойчивият на болести Timor(произлиза от остров в Индонезия) от 40те години на миналият век. Но пробвай, мен лично ми е интересно какъв е вкуса.

toro
Кафе трафикант

Мнение от toro » 31 яну 2019 11:29

Има нещо странно, и аз намерих този клип.

Като е смес може да е интересно, а и е най-скъпото им в магазина.
temp
Светло изпечен
Регистриран: 26 окт 2018 11:50
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia
Отзиви: 60
Рейтинг : 50

Мнение от temp » 01 фев 2019 10:30

Bivola написа:
13 яну 2019 12:13
Кафето ми беше на привършване и в Кауфланд случайно видях Лаваца Crema e Аroma намалена на 20лв за килограм и понеже Метро ми е далече за да ходя да си купя от Риоба-та(Колумбия или Етиопия), реших да рискувам с тая Лаваца.
Еми не става - още с отварянето на пакета се вижда, че е супер неравномерно изпечено. Има прегорели зърна, както и почти бели, напълно неизпечени. Каймак прави много, има и робуста в бленда, но вкусът е отвратителен. Един прегорял, сякаш правя екстракция от въглен. Дори пробвах с по-студена машина да направя кафето, но пак не стана.
От много време не бях взимал пакетирано кафе, освен Риоба-та, основно Домани взимам и сега категорично се убедих, че освен от пекарна, няма смисъл да се взима кафе от друго място. Дори последната Риоба Бразилия също беше по-препечена от обикновено. Там също има някакъв проблем с постоянството, при все че кафето много ми харесва. И поне аз не мога да си намеря кафе от магазин, което да ми допада. Явно вече съм зависим в някаква степен😋
Купих от метро Риоба-Етиопия , равномерно изпечено, истинска Етиопия с характерен разпознаваем вкус
Но - няма уловка кафето е евтино.Само да не подлъжа някой, метро не са благотворителна организация,. Уловката е че зърната са супер малки, кафето е подложено на машинно сортиране , едрите и качествени зърна са отделени ( ААА, АА.. ) и това е най-малката фракция. За да става за пиене, необходимо е двойно кафе и задължително рано спиране на екстракцията. За хемекс е ужаЗно - въпреки че е медиум изпечено - само люспа
Изображение
Съжалявам за хейта, но се разочаровах , все едно сме някакъв боклук и ни докарват огризките на ЕС
Костадинов
Светло изпечен
Регистриран: 17 дек 2018 20:29
Град: Русе
Приготвям кафе с: La Pavoni Pub, Mazer Royal
Отзиви: 55
Рейтинг : 57

Мнение от Костадинов » 01 фев 2019 10:48

Аз от риобите се бях отказа преди време, но и аз си взех етиопията, нали търсим под вола теле викам за 11лв половинката ако излезе пък добро ... Всъщност не го намирам за много лошо, търпи ситно мелене, всъщност най-ситната, която някога съм ползвал. Партидата беше на 2-3 месеца забравих датата, съответно без много каймак, 15гр, 20сек, 35-40мл, сравнително ниска температура. Не е горчиво, но за проба половинка става.
toro
Кафе трафикант

Мнение от toro » 01 фев 2019 14:35

toro написа:
17 яну 2019 09:46
https://secure.uk.vente-privee.com/auth ... /Portal/EN
Продават всичко, но може да си направите аларма, да ви изпратят мейл, когато пуснат кафето. 1 път на 2-3 месеца го пускат.
Има и немска, испанска, френска версия, кой от където му е удобно.
Пускат и други марки:

CORSINO CORSINI- това е за което говоря.
CAFE COTON
CAFE NOIR
CAFE SATI
PAUSE CAFE
ILLY CAFE
CAFE PFAFF
CAFE ROYAL
CAFE PRIVILEGE
CAFE MEO
CAFE LEGAL
COLUMBUS CAFE
CAFE MODA
TERRES DE CAFE
LE GRAND CAFE CAPUCINES
SUD OUEST CAFE
CAFE CHARLES DANICAN
CAFE DE PARIS
Излязло е за продажба в английската и испанската версия днес caffe corsini, за което писах преди и съм много доволен от всичко което съм пробвал, цените са идентични в двата сайта и са повече от перфектни. Примерно 2х500гр Бразилия 100% арабика излиза 12 паунда или 13 евро/кг, срещу 19,40 евро/кг в сайта им.
22евро/кг за Етиопия, срещу 29,80 евро в сайта на corsini.
Отделно, че от сайта от Corsini пратката е цели 21 евро, а от venta privee e 3,80 евро за Испания или 6 паунда за Англия и вече през другите агенции за по 2лв/кг, ако е от Англия.

Кой както намери за добре да пазари, в зависимост от къде може да си го вземе, но като цяло от Англия има много варианти.
Благодарили на toro за публикацията:
batkovan
Рейтинг: 6.25%
Krasimir.Kovachev
Зелено кафе
Регистриран: 04 фев 2019 17:26
Отзиви: 17
Рейтинг : 46

Мнение от Krasimir.Kovachev » 05 фев 2019 17:21

Едни от най-популярните пекарни в Англия и Европа :
https://shop.squaremilecoffee.com
Пекат три пъти седмично и изпращат на следващия ден.До България доствката е около седмица и струва към 2,5£ ,т.е почти колкото и от тук.Цената е за 375 гр,а качеството е изключително и несравнимо за нашия пазар.
Благодарили на Krasimir.Kovachev за публикацията (потребители 7):
Plamen11Иван ВълковstoyanovtempКостадиновbatkovanWlado
Рейтинг: 43.75%
Потребителски аватар
blazarov
Тъмно изпечен
Регистриран: 29 окт 2018 13:51
Приготвям кафе с: Rancilio Silvia v5 + Eureka Mignon
Brasilia Lady + Mazzer Super Jolly
Отзиви: 83
Рейтинг : 325
Контакти:

Мнение от blazarov » 05 фев 2019 18:43

Интересно. Сравнително скъпички са (значи сигурно са хубави :D ) поръчах за тест.
Мерси!
Sweetshop-а як ли е? Предпочитам сладкото еспресо, но ме стресна описанието и не го включих в поръчката :)
Отговори

Върни се в “Видове кафе на зърна”