:coffee: Добре дошли в Coffeeforums.bg - Българските кафе форуми :coffee:
На това място може да намерите богата и полезна информация относно кафето и кафе културата като цяло, методите за приготвяне на любимата ни напитка, технически съвети и насоки, новости, споделяне на опит от ентусиасти или опитни професионалисти, както и да се запознаете с други кафе любители от България.
Бихме се радвали да се присъедините към нашето кафе общество, като се регистрирате във форума.
Очакваме Ви!

Кафе машина за сладкарница

Всичко свързано с професионалната техника за приготвяне на кафе

Модератор: Gaggia

Simeon24
Нов потребител
Регистриран: 15 апр 2019 18:04
Град: Варна
Отзиви: 0
Рейтинг : 0

Кафе машина за сладкарница

Мнение от Simeon24 » 10 май 2019 17:43

Здравейте, скоро ми предстои да отворя сладкарница в град Варна, но така като не съм много на ТИ с кафето и кафе машините, а искам да е хубаво, бихте ли ми препоръчали към кои кафета и машини да се насоча. Ако знаете някой дистрибутор който предлага хубаво кафе и в същото време предоставя кафе машина за ползване ще е още по добре. :)
Потребителски аватар
Gaggia
Coffee scientist
Регистриран: 08 окт 2018 20:00
Град: Благоевград
Приготвям кафе с: Е61/83mm
Отзиви: 345
Рейтинг : 913
Контакти:

Re: Кафе машина за сладкарница

Мнение от Gaggia » 10 май 2019 22:21

За кафето бих ти препоръчал да се свържеш с някоя пекарна с добро име, а и разумни цени и да работиш с тях. Винаги ще биеш пакетираните кафета по качество. Кафемашина и кафемелачка задължително плюс нужните аксесоари. За конкретни предложения мисля трябва да се дефинира някакъв бюджет за кафе оборудване.
:coffee: °C /bar/ sec
ManUtd
Зелено кафе
Регистриран: 16 мар 2019 09:15
Град: София
Приготвям кафе с: Gaggia Classic
Отзиви: 19
Рейтинг : 19

Мнение от ManUtd » 11 май 2019 10:28

Моето мнение е, че само със спешълти кафе от пекарна ще Ви е трудно, защото цената на кафето е висока съпоставимо с масовите кафета и най-добрият вариант е да имате нормално кафе тип Лаваца и още едно спешълти кафе. Знам, че Дрекка осигуряват двата вида кафе на Щастливеца в София. Мартинез също предлагат двата вида кафе. Коферо май дават прилични цени, защото в кафене "Два жирафа' на Алабин предлагат единично кафе на Коферо за 1.80 лв., двойно за 2.80, което не е висока цена. Спешълти кафе предлагат още Дъбов, Чъкис, може би Монте кристо. Нормално кафе предлагат Енко Вендинг, Zagatto. Вероятно има и доста други фирми, колегите от фурмума също да помагат. Предполагам всички предлагат машина и мелачка при определени условия. За някои от изброените съм сигурен, че го правят.. Най-добре е да се свържете с всяка една от фирмите, за да ви дадат конкретни условия.
Потребителски аватар
glatzial
Тъмно изпечен
Регистриран: 07 мар 2019 17:52
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Ceado E5P
Отзиви: 110
Рейтинг : 103

Мнение от glatzial » 11 май 2019 11:19

БлуБаг също предлагат някаква партньорска програма, безплатни обучения и доста добро кафе https://bluebagcoffee.eu/bg/services-simple/
Не съм разпитвал за детайли и нямам идея как са спрямо конкурентите. Но все пак са опция.
Simeon24
Нов потребител
Регистриран: 15 апр 2019 18:04
Отзиви: 0
Рейтинг : 0

Мнение от Simeon24 » 11 май 2019 11:37

Като за начало от финансова гледна точка ще ми е по-добре да започна с оборудване предоставено от дистрибутор. Идеята за "обикновено" и спешълти кафе ми хареса, но сега остава да намеря такъв доставчик за гр.Варна. Гледам по повечето кафета в града се предлага или Лаваца или Кимбо. :confusion-shrug:
ManUtd
Зелено кафе
Регистриран: 16 мар 2019 09:15
Приготвям кафе с: Gaggia Classic
Отзиви: 19
Рейтинг : 19

Мнение от ManUtd » 11 май 2019 15:41

Според мен всичките гореизброени предлагат собствено оборудване, което предоставят срещу някакви условия, освен това работят в цялата страна. Нищо не губите, ако се обадите, за да проверите условията.
Потребителски аватар
batkovan
Бариста
Регистриран: 13 ное 2018 22:22
Приготвям кафе с: Gaggia classic GE, kinu m47
Отзиви: 303
Рейтинг : 257

Мнение от batkovan » 11 май 2019 16:00

Simeon24 написа:
11 май 2019 11:37
..Гледам по повечето кафета в града се предлага или Лаваца или Кимбо. :confusion-shrug:
Ако е с някое от тях, няма да е по различно от всички останали кафета в града.

Аз виждам нещата в два основни варианта, без да разглеждам финансовата им страна.

Първи - относително по-лесен - като повечето кафета във Варна с кимбо, лаваца, напоследък гледам и доста(лагард, so fresh, кафеварка) с richard, което аз лично не мога да откроя с нещо повече от споменатите. Със сигурност дистрибуторите предлагат оборудване, обучение и поддръжка. Ако се възприеме такъв вариант поне гледайте да е някое кафе, което не се предлага така масово - примерно http://www.delitatrade.com/product-cate ... B5-corsini
или това което @glatzial в предният пост предложи или кафе agust..има сигурно и други пакетажни, но с насоченост към спешълти кафе, коита сега не ми идват на ума. По този начин заведението ще излезе поне от кръга на "като всички останали кафета".

Втори вариант - относително по-труден - закупуване на собствени кафемашина и мелачка и сътрудничество с пекарна за прясно изпечено кафе - за мен примерно благоевградската пекарна, като съотношение цена/качество е фаворит. Така заведението ще попадне в един много тесен кръг от общо взето 3 подобни като качество във Варна - коста, старбъкс и кофи къп - които пекат и ползват собствени кафета. Като кофи къп за мен е с лек превес над останалите като вкус, понеже работят директно с българска пекарна(мартинес в случая)и са по-прясно изпечени кафетата. Тук има и много подварианти за машината и мелачката вече в зависимост от бюджета. За да очертаем някакви граници примерно наистина уникално би било за Варна машина с наситена група и мелачка малкьониг ek43 :) , но тук говорим за инвестиция от сорта на ~ 15к-20к грубо. Напълно приемливо(даже над приемливото)за около 3к-5к би било машина с е61 група и мелачка от ранга на мазер робур да кажем. За цялата тази работа обаче трябва и някой, който да е фен на тема кафе и който да има време и желание, да почете примерно месец, два теми по въпроса какви са типовете машини, мелачки, кафета, как се приготвя еспресо, как се дегустира, аксесоари и т.н. и лека полека нещата се изясняват.
Nor
Зелено кафе
Регистриран: 12 мар 2019 23:27
Приготвям кафе с: Rocket Mozzafiato Type V и Rocket Fausto
Отзиви: 32
Рейтинг : 22

Мнение от Nor » 11 май 2019 16:25

Напълно съгласен с @glatzial и @batkovan за Agust-а :-)
Потребителски аватар
glatzial
Тъмно изпечен
Регистриран: 07 мар 2019 17:52
Приготвям кафе с: VBM Domobar Junior HX / Ceado E5P
Отзиви: 110
Рейтинг : 103

Мнение от glatzial » 11 май 2019 17:47

Много е важно обаче, наистина да се обучи персонала. До Самуиловата крепост край Петрич имаше една бутка с Мазер, голямо Ранчило, лъснати, изглеждат нови - викам си супер. Отвратително приготвено кафе - в мръсна единична цедка, със смешно тампиране тип докосване с тампер и подравняване без натиск, без почистване на главата, направено на поне 98С. Нямам идея самото кафе дали ставаше, щото излезе гадна горчива водица.
Или тука до нас в съседство, един с тригрупово Ранчило, също хубаво и ново, но никога не почиства чучура на парата и прегаря капучиното, като му и вкарва големи балони.
Благодарили на glatzial за публикацията:
ManUtd
Рейтинг: 7.69%
Отговори

Върни се в “Професионални кафемашини и барово оборудване”